En son ne okudun? Nasıl buldun?

Biliyorsunuz eski sitede de vardı bu başlık. Bana o zaman da çok yardımcı olmuştu kitap seçmek konusunda. Burada da olmasını istedim. Konsepti zaten biliyorsunuz; en son okuduğunuz kitabı/kitapları yazıyorsunuz, hakkında 3 5 kelam ediyorsunuz ve böylece elimizde yelpazesi geniş bir ‘‘ne okusam’’ kataloğu oluyor.

5 Beğeni

Nihal Atsız / Ruh Adam

Çoğu kişinin ideolojisinden dolayı göz ucuyla bile bakmadığı bu adam mükemmel bir kaleme sahip. Hatta ülkedeki en iyi 5 yazardan biri benim için. Vatan haini damgası yiyen bir askerin psikolojisi anlatılıyor bu kitapta. Hem kitap hem de içinde geçen şiirler muazzam. Önyargınızı bırakıp okumalısınız.

3 Beğeni

Bu ara bilmeyen olabilir ama karışık sıra ile de çıksa düzenli olarak epic collection serisi çıkıyor. Bu amazing spider man serisi çok güzel gerçekten.

5 Beğeni

Diğer okuduğum Çr ise bilen bilir Alfa yayınlarının 20 yıl kadar önce bastığı Fantastic four serisi. Omnibus olarak john byrne olarak basılan bu 1000 küsür sayfalık Çr baskısı ile göz dolduruyor. Çocukluğuma döndürmesi ise başka bir keyif.

6 Beğeni

Büyünün Rengi / Terry Pratchett

İlginç bir kurgusu olan bir kitaptı. Tabi yazar bunu bilerek yapıyor ve bunubla geçebildiği kadar dalga da geçiyor. Kitabı başka bir kitaba benzetçek olsam sanırım bu Otostopçunun galaksi rehberi olurdu. İki kitap da absürtlüğü bir tarz olarak belirlemiş ve bunu iyi kullanıyor.

Kitabın dünyasını tasvir etme şekli, dünyasının mantığını anlatma şekli çok başarılı. Kitap kendisi ile asla çelişmiyor.

1 Beğeni

En son okuduğum, Samed Behrengi’den “bir şeftali bin şeftali” idi.
Kurgu güzeldi ancak şeftalinin bakış açısı olmaması gereken gibiydi. Bir şeftali, zengin ve şımarık çocukları nereden bilsin, veya onun çekirdeğini eken çocuğun annesini? Bu bölüme gerçekten de takılmıştım. Bunu söylediğim kişiler “Çocuk kitabı zaten, ne beklersin.” gibisinden şey söylüyor. :•))

2 Beğeni

Benzer öykü türleri midir hiç bilmiyorum ama kitabın başlığını görünce Balina ile Mandalina’yı öneresim geldi.

2 Beğeni

Bi bakayım. :grin:

2 Beğeni

Samed Behrengi’den Püsküllü Deve de güzeldir.

1 Beğeni

Sağolasın, ona da bir bakayım. :slight_smile:

1 Beğeni

Anca ilk 12 sayfasını okuyabildim PDF olarak. :frowning_face:
Ancak konuya bakınca konu gerçekten de güzel bir konuya benziyor. Bir de kitabı satın alıp okursam bütünüyle okuyabilirim "Püsküllü deve"yi. :slight_smile:

3 Beğeni

Benim Adım Kırmızı - Orhan PAMUK
Pamuk’tan okuduğum üçüncü kitap olan bu kitap şimdiye kadar okuduklarım içerisinde (Masumiyet Müzesi, Kırmızı Saçlı Kadın) en az hoşuma giden kitabı oldu. Hayatımda okuduğum en uzun “Durum Hikayesi”'ydi. Ara sıra hikaye kesiliyor ve aralara olaylar giriyormuş gibiydi olayların oluş şekli. Dönem olarak içerisinde geçen hikayelerden (Puslu Kıtalar Atlası) gayet keyif aldığım bir dönemde geçiyordu, anlattığı konuysa az da olsa merakımı cezbeden “nakışla” sanatıyla ilgiliydi. Tüm bunlara rağmen anlatım beni çekmediğinden olsa gerek ki kitabı bir türlü beğenemedim. Beğenmememin bir diğer sebebi de kitabı çok dağını okumuş olmam olabilir, zira kitabı okumaya bir hafta ara verdiğim birkaç sefer oldu. Tüm bunlara bakınca kitaba 10 üzerinden notum 7.

1 Beğeni

Ben Orhan Pamuk’tan Kar, Kara Kitap, Cevdey Bey ve Oğulları, Kırmızı Saçlı Kadın okudum. Bu dördü içerisinde Kırmızı Saçlı Kadın dışındakileri çok beğendim.

2 Beğeni

Abi nedendir bilmiyorum ama kimse beğenmemiş bu kitabı, ben beğendim. Yani çok bir beklentim yoktu zaten, hangi eleştiri yazısına baksam beğenmediklerini söyleyen eleştirmenler görüyordum, düşük beklentiden ya da içerikteki doğu-batı çatışmasının destanlar ve olaylar yoluyla verilmesinin etkisinden olsa gerek ki beğendim ben.

1 Beğeni

Kırmızı Saçlı Kadın, diğer Orhan Pamuk romanlarına göre edebi anlamda biraz daha zayıf kalıyor. Orhan Pamuktan ziyade ona öykünen bir yazarın elinden çıkmış gibi hissettirdi bana okurken.

2 Beğeni

Sanırım birkaç kitabını daha okuduğum zaman ben de böyle hissedebilirim, sanırım okuduğum kitaplarla ilgili bir şey bu. Zaten okuduklarım içerisinde en beğendiğim kitabı Masumiyet Müzesi oldu, ki ondan aldığım tadı son zamanlarda okuduğum çok az kitaptan aldım denebilir. Kitabı Manisadaki aile evindeki kitaplığıma bırakmadan önce 1-1.5 ay haftada en az 3 4 kere açıp açıp bazı bölümleri baştan okuyordum. Kırmızı Saçlı Kadın aynı etkiyi yapmadı mesela, Benim Adım Kırmızı’nın da yapacağını zannetmiyorum. Dediğim gibi birkaç kitabını daha okursam sıralamam değişir muhtemelen. Gerçi birkaç kitabını daha okursam Amin Maalouf’a yaptığım gibi bir dosya yazabilirim.

Bu arada senin de repertuarın şampiyonlar ligi gibi. Kırmızı Saçlı Kadın sırıtır tabi =)

:grinning::grinning::grinning:

1 Beğeni

En son Evrenin Sonundaki Restoran’ı okudum. Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin devamıyış. Ben OGR tek başına bir kitap, diğer kitaplarda yazarın farklı romanları sanıyordum. :smiley: Ama çok hoşuma gitti. Değişik bir kafa. Akıcı da baya. Devam kitabı olmasına rağmen çok hissettirmedi. OGR’yi de okuyup devam edeceğim seriye. Baya beğendim.

3 Beğeni

Mai ve Siyah / Halit Ziya

Birçok hayali olan Ahmet Cemil’in cehennem olan hayatı ve hayalleri anlatılıyor. Önyargı ile başlasam da genel olarak beğendiğim bir kitap oldu. Realizm akımını yansıtan en iyi kitaplardan biri bana kalırsa.

Ahmet Cemil’in salak olduğunu ve hayatının, hayallerinin sarpa saracağını bilmeme rağmen üzdü sonu kitabın. Özellikle kardeşinin ölümü oldukça trajikti. Vehbi’ye fazlasıyla saydırdım. İkbal yaşayamadan gitti hayatı. Oysa ne iyi kızdı…

En beğendiğim kısımlardan biri de Lamia olayı oldu. Çoğu insanda vardır karşı cinsin en ufak hareketlerinden anlam çıkarılır eğer seviyorsan. Filmde baş karakterimiz de bu şekilde bir hülyanın içindeydi fakat sonunda Lamia başkasıyla evlendi. Halit Ziya, Ahmet Cemil’in platonik aşkını gayet iyi vermiş. O kadar hayal kurup harekete geçmeyince, sonu da gayet realist oldu Ahmet Cemil’in aşkının.

Yani o dönemlerde roman yeni bir şeydi bizim için ve eserlerin niteliği tartışma konusu olabilir. Fakat vermek istediğini verme konusunda başarılıydı benim için. Size de yerli klasikleri seviyorsanız önerebilirim.

2 Beğeni

image

3 Beğeni