En Son Ne İzlediniz / Okudunuz / Oynadınız?

Sound of Metal, 2020

“mükemmel başrol, üzücü bir konu, sıkmayan gidişat”

Film bu kadar. Gereksiz ve de aşırı abartılı dram yaratmaktan da kaçınmış olmaları ayrı bir artı oldu benim için. Bu yılın izlenmesi gereken yapımlarından.

Filmin yapımı 2019’muş. Çıkışı ise 2020.
2019 yılıda çıkan veya yapılan filmler çok sağlam. Muazzam bir seneydi gerçekten.

1 Beğeni

2017 :heart:

1 Beğeni

Yönetmen, başrol ve hatta senaristler arasından bir isim de aynı olunca çok farklı bir film beklememek gerekiyor zaten ama bu iki film arasında iyice remake ilişkisi olmuş. Hafif dokunuşlar dışında neredeyse sadece lokasyon değişmiş.

Metascoreları bile aynı. :smiley:

1 Beğeni

Penny Dreadful ne güzel diziymiş lan. Keşke daha önce izleseymişim diyecem ama şimdiki halime acırdım. Son sezon bekle beni.

Keşke birde fısıldamasalar

1 Beğeni

Sonunda bitirdim. Çok beğendim, hatta bayıldım. Ama söylemeden edemeyeceğim şeyler var. Dizide çok ağır tırtlıklar vardı be.

Misal son sezonda Dorian ve Lily nin bölümlerini maruz görün osura osura izledim, ileri atlamamak için zor tuttum kendimi. 2. Sezonu “ölümsüzler olarak hükmedeceğiz, bak doktor bizi durduramazsın” diye bitiriyorlar. 3. Sezon eve fahişeleri toplayıp “pipili görürseniz öldürün bu bir devrimdir” ayakları çekiyorlar. (Bu arada adam tabi bıkar her gece onlarca kadın… İzlerken kafam şişti :DDD) 3 sezondur çüküşmesini izliyorsun, bu Dorian bakalım nereye bağlanacak… Bağlanmıyor, o tabloyu bile bir kere mi ne görüyoz.

Karakterler birbirlerine aşırı hızlı bağlanıyorlar anlamıyorum. Sen benim oğlum gibisin, ya iki dakka önce ölsen de kurtulsam diyodum ama canım kızım gel sarılam, (2. dakka önce tanıştığı adamla) oğlumuzu kurtarmalıyız, kardaşıııım gel buraya.

Başka bir şey Frankenstein dizide acayip anlamsız var. Yani o doktor karakteri ilk iki sezon gerekli oluyor da (3. sezon hiç gerekli değildi) o doktorun Frankenstein olmasına gerek yoktu. Ölü diriltmesi acayip yan hikaye kalıyor. (Ki bizim ilk dirilen dizideki en iyi karakter ama en sonda bile ölümüne yanda da böyle biri var kafasında) Bunu işte dirilmişler ölümsüzler yeni bir üstün ırk şimdide hepimize tehditler vs diye bağlansa bir şey demeyeceğim de dedim yukarıda tık yok.

Özellikle de son sezon kara fantezi/korkumsu(korku değil ama elementleri var, ki bu iyi bir şey) kategoriden fazla fantastik/romantik/dram oluyor.

Niye iptal ediyonuz la insafsızlar. (parasını mı çıkarmamış acaba) Son sezon bazı karakterler geliyor ve keşke gelmeselermiş. O kadar anlamsız ki. Psikolog kadın geliyor, tamam Vanessa hikayesi için gerekli bir karakter ama uzamasına ya da o cadının akrabası çıkmasına zerre gerek yoktu. Bir tane çok iyi silah kullanan bir abla geliyor… Sanırsın Vanessa ile yüz yıllık arkadaş. Ondan bişe çıkmalı diyon onca hareketten sonra çıkmıyor. (ki bence eva green in yanında oyunculuğu fazla sırıtıyor.) Dr Jekyll için zaten sezonun o taraflarının aşırı gereksiz olduğunu söylüyorum. Belli ki ilerisi için bir şeyler olmalıydı ama iptal etmişler AMA son tatmin edici. Sanırım sebebi de evet son zaten böyle olacaktı ama arada 1-2 sezon daha olması gerekmesiydi. İptal edilmesine üzüldüm.

Benim kişisel canımı sıkan şeyler var.

1. Sürekli fısıldıyorlar. Yeter ulan YETER! diye bağırdım.
  2. Sürekli gereksiz uzun ve fazla detaylı göstere göstere sevişiyor herkes.

Bu kadar şeye rağmen çok güzel bir diziydi. İzlediğim için zerre pişman değilim.

2 Beğeni

:writing_hand: :writing_hand:

1 Beğeni

He ya çok anelyz olmuş acil editliyom.

muazzam

2 Beğeni

Nomadland

Dupduru film. Sadece bu iki kelime ile özetlenebilir.

Ne bir abartı, ne bir çarpıtma, ne hikaye ne de karakter boyama. Dupduru gerçek ve dupduru sinema. Hayatın ta kendisi, ne bir fazlası ne de daha azı.

Frances McDormand’ın yine aykırı ama bir o kadar da hayatın içinde yer alan bir karakteri tekrar kusursuz bir şekilde canlandırdığı bir yapım.

Uzakdoğulu yönetmen Chloe Zhao, Hollywood sineması ile Doğu Avrupa sinemasını sentezleyerek universal bir yapım koymuş ortaya. Film ilk anından son anına kadar tamamen kültür sentezi ve kusursuz bir yönetmenlik işi. Ludovico Eunadi’nin yapımın dilini yansıtan dupduru müzikleri. Sinemanın bağımsız ruhunun ekranlara yansıması.

Dupduru, o kadar.

9 Beğeni

Filmdeki o dupduruluk hissini sevdiysen Bergmal de çok hoşuna gider bence.

2 Beğeni

Darren Aronofsky filmlerine başlayayım dedim. Yönetmenin ilk filmi olmasına rağmen baya iyi film olduğunu düşünüyorum. Black Swan’dan sonra izlediğim ikinci filmi. Karakterini çok iyi anlayıp psikolojisini, takıntılarını baya iyi yansıtan bir yönetmen. Diğer işlerini de baya hevesle izleyeceğim.

1 Beğeni