Dune (2020)

Uzak bir gelecekte geçen “Dune”, ailesi çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında son derece talep görmektedir. Aileler arası çatışmalar ve kahramanımızın macerası burada başlayacaktır.

Frank Herbert’in 1965 yılında yazdığı “Dune” romanının televizyon ve beyaz perde haklarını satın alan Legendary Entertainment yapımı yeniden uyaramanın yönetmen koltuğunda Arrival, Sicario ve Blade Runner 2049 ile son yıllara damgasını vuran Oscar adayı yönetmen Denis Villeneuve oturuyor. Eric Roth’un senaryosunu üstleneceği filmin yapımcılığını ise Thomas Tull, Mary Parent ve Cale Boyter yapıyor.

Bu konu altında filmi takip edip, paylaşım yapabilirsiniz.

Spice must flow.

13 Beğeni

Güncel Cast,

Edit: Brolin’in mesajı,

https://www.instagram.com/p/Bt1y-SsADvf/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1hxg20785nyz2

8 Beğeni

Yönetmen ve casting olağanüstü. Gişede başarılı olur umarım.

8 Beğeni

Bilimkurgu tarihinin en başarılı hikayelerinden birini son dönemin en gözde yönetmenlerinden Denis Villeneuve’ün uyarlayacak olması insanı ister istemez heyecanlandırıyor.

Oyuncu kadrosunun, özellikle Javier Bardem’in performansını bayağı merak ediyorum. Ancak sanıyorum ki ilk kitabın iki part bölünüp iki ayrı filmde işlenecek olmasından dolayı kendisini ilk filmde pek aktif olarak göremeyeceğiz. Daha çok ikinci film için Stilgar karakterine giriş yapılacağını düşünüyorum. Malum filmin ilk yarısında Fremen halkıyla ilgili sadece kulaktan dolma bilgiler ile birkaç şey öğreniyoruz.

Ayrıca tahminen ilk filmde Atreides hanesine Harkonnen hanesinin yaptığı darbenin işleneceği, geri kalan bütün hikayenin ikinci filme kalacağını düşünüyorum.

Yalnız bu arada Arrakis Gezegeni’ni beklenilen aksine Roger Deakins’in yerine Greig Fraser’in gözünden izleyeceğiz. Villeneuve’ün daha önce birçok yapımında beraber çalıştığı hatta Blade Runner 2049 ile sinematografi dalında neredeyse bütün büyük ödülleri götürmüş olan Deakins yerine Fraser tercihi biraz ilginç geldi bana.

Roger Deakins’in gözünden bir Arrakis görmeyi çok istiyordum halbuki.

13 Beğeni

Takvimleri tutmamış diye biliyorum. Fraser’da güzel oldu aslında bakıldığında. Rogue One’ın çöl/şehir sahneleri muazzam gözüküyordu. Deakins’in eksikliği hissedilir mi bilmem ama Arrival’da yokluğunda yine çok sağlam görüntüler yakalamayı başaran bir yönetmen burada da elinden geleni ardına koymaz bana kalırsa.

Bakalım bestekârı kim olacak…

5 Beğeni

John Williams’ın Star Wars’un original trilogysi için yaptığını yapacak bir isim lazım bence.

Bu filmin müziğini bu isim yapmış dedirtmemeli mesela. Bestekar bu seri için ayrı bir müzik dili yaratmalı. Dune gibi bilimkurgu tarihi için mihenk taşı olarak sayabileceğimiz bir eserin bunu hakettiğini düşünüyorum.

Aynı şey filmin sinematografisi için de geçerli. Ayrı bir dili olmalı. Her kadrajda Arrakis’in o baharat kokusu hissedilmeli.

Prodüksiyon, kostüm dizayn, ses… Her şey ama her şey özel olmalı.

7 Beğeni
3 Beğeni

Benim bu konuda siz değerli Mahalle sakinlerine bir kaç sorum olacak;
Sizce Blade Runner 2049 filminde Hans Zimmer’ın besteleri başarılı mıydı?

• :ok_hand:t3:
  • :-1:t3:

0 oylayanlar

Vangelis’in muhteşem müziklerinin yerini olduruyor muydu?

• Evet
  • Hayır

0 oylayanlar

Sizce Dune filmi için Hans Zimmer iyi bir seçim mi?

• :ok_hand:t3:
  • :-1:t3:

0 oylayanlar

3 Beğeni

Daha farklı birisini beklerken en tahmin edilebilir/safe ismin gelmesi ufak bir hayal kırıklığı yarattı.

Annihilation’un bestekârları veya Ramin Djawadi gibi yeni şeyler deneyebilecek kişileri daha çok isterdim açıkcası.

Zimmer benim için yalnızca Nolan filmlerinde 100% kullanılabiliyor. 2049 içerisinde de öyle ahım şahım kullanılamamıştı zira. Şahsen 2049 için iptal edilen Johan’ın score’unu duymayı tercih ederdim.

5 Beğeni
4 Beğeni

Çok özür dileyerek , cahilliğime vermenizi istiyorum. Hans Zimmer şu anda aktif en iyi film bestecisi değil midir? Dune başka kime emanet edilebilir?

2 Beğeni

4 Beğeni

Öncelikle Vangelis’in Blade Runner albümü benim için sinema tarihi boyunca dinlemiş olduğum en başarılı 3 soundtrack albümünden biridir, belki de en iyisidir bilemiyorum. Hatta dinlediğim en iyi 5 albüm içinde de olabilir, onu da bilemiyorum. 2049 için Vangelis gelip müzikleri tekrar kendisi yapsa yine başarısız bulma ihtimalim çok yüksekti. Öyle düşünmek lazım.

Açıkçası Hans Zimmer’ın ortalama üstü bir iş çıkardığını düşünüyorum. Ama hani bi’ Vangelis’in Blade Runner imitasyonu gibiydi, fazla bi Vangelis’in sounduna sırt dayama güdüsüyle hareket ediyordu. Albümü açıp dinleme isteği sadece Tears in the Rain parçasında geliyor ki o da Vangelis’in Tears in Rain’inin karbon kopyasıydı ya da hadi biraz daha iyimser olursak iyi bir coverı gibi.

Bilmiyorum, Hans Zimmer’ın fazlaca agresif olduğunu düşündüğüm müzik dili Dune atmosferine gider mi şüpheliyim. Dune için daha naif daha bi Arap ezgileri barındıran bir sound hayal ediyorum ben. En büyük umudum Rush’ta yaptığını yapıp kendi müzik dilini filme empoze etmekten ziyade Dune için özel bir sound yakalaması. Böyle bir şey yaparsa iyi hoş da diğer türlü olursa sıkıntılı olur bence.

Özellikle müzikte belli bir seviyenin üzerindeki sanatçılar için ben “en iyi” sıfatının kullanılmasını doğru bulmuyorum ya. Herkes Hans Zimmer’ın agresif müziğini beğenmek zorunda değil sonuçta.

Kimi görmek isterdin dersen, bir Ramin Djawadi olabilirdi, bi Jonny Greenwood olabilirdi veya tecrübesi ile bi Howard Shore olabilirdi… Bu arada Phantom Thread ile You Were Never Really Here adlı iki yapımda birbirleri ile alakası olmayan iki farklı sound yakalamayı ve bu her iki soundu da muhteşem bir şekilde kullanmayı başaran Jonny Greenwood’u özellikle görmek isterdim.

4 Beğeni

Ben Dune’u okurken hep Miklós Rózsa ve Maurice Jarre gibi isimlerin müzikleriyle hayal ediyorum. Ayrıca agresiflik kısmına katılıyorum. Hanz Zimmer, genellikle minimalist ve ostinatoya dayanan müzikler yapıyor. Şahsen ben bu film için egzotik ve çok çeşitli ezgiler barındıran bir soundtrack isterdim.

3 Beğeni

Bunun olacağından şüpheliyim ben. Denis, Incendies için hiç yöresel müzik kullanmamasının sebebini hem klişeye kaçmamaya çalışmak, hem de dışardan bakan bir göz olduğumuz hissiyatını verebilmek istemesi ile ilgili olduğuna değinmişti.

Başta giren Radiohead’in You and Whose Army’de doğrudan bu kararının getirisi ki filmi bir tık daha yukarı taşıyor benim için o sekans. Ki bana göre sinema tarihini en iddialı açılışlarındandır. Bu da benim için bir şeyleri başarabildiğimi gösteriyor.

Bunun dışında Sicario’ya baktığımızda o filmden beklenilen Meksika ve gitar bazlı bestelerin yerlerini, Johan’ın neredeyse korku/gerilim türünü anımsatan gürültülü ama uyarıcı besteleri alıyor. Yine, harika bir seçim hem film için hem de stereotype olmadığından

Dune için her ne kadar Doğu ve Baharat kokan besteler istersek isteyelim beklentinin dışında bir şey ile çıkması gerekiyor bana kalırsa. İlk önce garipsenecek ama sonra verilen bu kararı ufak detaylar vasıtası ile anlayabileceğimiz bir st’den bahsediyorum.

Ramin’i çok fazla istiyordum bu film için ama…

2 Beğeni

Ya bu özelliğini mesela Interstellar’da çok iyi kullandı. O malum melodi herkesin kafasındadır muhakkak ama her filme gitmiyor maalesef bu tarz. Dune için kafasında umarım çok özel şeyler vardır.

Bi Radiohead coverı daha sıkıştırırdı araya kral. Paul ile Jessica’nın Fremen kampına yürümeye başladığı sahnelere koydun mu Exit Music… Tamamdır. :d

4 Beğeni

Hans Zimmer vitesli sürüşleri bırakıp otomatiğe geçen bir composer benim için. Blade Runner 2049’da Johansson’un soundtrack kalitelisi bana kalırsa trailerdan barizdi.Zimmer Blade Runner’da Vangelis’in yaptığı en büyük işi yapmıyordu. Diyaloğu taşımak ve ona katkıda bulunmak.
Bu arada filmin hazırlık çalışmalarında Dune kafasına en yakın kişi Jodorowsky’di bence filmini izlemek net isterdim.
Her şekilde Dune film yapılması zor bir eser,iyi yapmak için ilk kitap 2 filme bölünüyor düşünün. Villeneuve güvendiğimm bir isim ama işi zor.
Değişik tarz composer istiyorsa geçen senenin en iyi soundtrack albümünü(First Man) yapan Hurwitz’i tercih ederim. Aya gitme temasını çok iyi elden alan ve filme katkıda bulunduran müzklere sahipti. Oscar sırf ödülü BP’ye verelim diye aday bile yapmadı orası ayrı :pensive:

4 Beğeni

A:TLA tarzı şeyler bence iyi gidebilir Dune’a.

3 Beğeni

Fazla doğu olur gibi o da. Yakın Doğu mistisizmini ve Sami kültürünü yansıtan bir müzikalite lazım. Daha agresif ama yeri geldiğinde daha mistik olabilen…

3 Beğeni

Şunun gibi olsa yeter bence. (Tarz olarak yoksa kalite olarak daha iyileri var A:TLA’da. )

1 Beğeni