Dikkat Çekmek İstediğiniz Yanılgılar

Sherlock Holmes ve hiçbir tiplemesi sosyopat ya da “yüksek işlevli sosyopat” (O ne demekse) falan değil. Hatta Moriarty bile uymaz bu tanıma.
Çünkü:

1. Sosyopat ya da Psikopati ikisi de antisosyal kişilik bozukluğu olarak bilinen aynı şeylerdir. Çok zeki, aseksüel ve soğuk mizaçlı olmak sosyopatlık değildir. Sosyopatlık vicdani duygulardan yoksunluktur. Vicdani duygulardan yoksunluk da insanlara karşı çok soğuk, makine gibi olmak demek değildir. Evdeki düdüklü tencereye bomba düzeneği kurup mutfaktaki diğer tencerelerin yanına saklamak ve buradaki yanlışı görememektir.
  2. Hadi sosyopatlığı pop-kültürdeki gibi “of çok aseksüelim, makine gibiyim, hiç duygusal değilim Allahım ne kadar süperim lan” diye tanımlayalım. Yine kitap ya da uyarlama Sherlockların hiçbiri buna uymuyor. Sherlock Holmes vicdani duyguları, sağduyusu ve ahlak yargıları dünyada benim diyen bir sürü hakim, din adamı, mürşitten daha yüksek olan bir adamdır. Hatta zekasından daha keskin olan yegane özellikleri bunlardır. Çünkü hem işi gereği öyle olmalı hem de Sherlock’un zekasına değil sadece vicdanına başvurulan davalar bile yazılmıştır. Peçeli Kiracı öyküsü buna cuk oturan bir örnek. Öyküde yıllar önce yaşanmış bitmiş bi olayın bi aktrisi sadece içini dökmek ve adalet yetisine güvendiği için Holmes’le iletişime geçer. Ya da Sherlock’un her zaman ki rolüyle bulunup da kendi sağduyu ve adaleti ile nihayete erdirdiği davalar daha sıktır, ki burada verdiği karalar mahkemenin vereceği karalardan daha isabetlidir.
12 Beğeni

Size yanlış gelen, saçma bulduğunuz kurallar/konular/eşitsizlikler var ve sizin de bu konuda insanlara anlatmak istediğiniz fikirleriniz bulunmakta. O halde bu başlık size göre.

Fikrinizi anlatın, argümanlarınızı sunun, hoşbeş edelim.

11 Beğeni

konu güzel. İlk boş zamanımda burada değineceğim konular olacaktır.

9 Beğeni

Bu başlığı kaçırmışım ben ya, benzer tema var ikisinde de. Birleştirilebilir aslında. @Chief

1 Beğeni

Başlıkta yazım hatası var.

1 Beğeni

Hayır yok.

İki lahmacun istendiğinde iç içe sarıp getirilmesi…

6 Beğeni

Her tekerlekli sandalyeli engellinin belden aşağısında his kaybı yoktur. Nedense böyle bir stereotype var ve bu canımı sıkıyor.

1 Beğeni

Bu konu bence belden aşağısında his kaybı olan bedensel engellileri bile rahatsız etmiyordur ya

1 Beğeni

Sinematik evren ilk defa Marvel’la kurulmadı. Öncesinde Universal’de vardı.

4 Beğeni

Spoiler hassasiyeti kişiden kişiye değişebilir. Net bir biçimde kategorize etmek zordur.

2 Beğeni

"Çay harareti alır."daki çay. Buradaki çay içecek olan değildir, küçük nehir olandır.

8 Beğeni

Zeytin bir meyvedir, sebze değil.

2 Beğeni

Sadece zeytin değil; domates, biber, patlıcan, kabak, mısır, buğday, salatalık, balkabağı, avokado, baklagiller falan bunların alayı meyvedir.
Yediğiniz şeyin içinde üreme amacıyla döllenmiş hücreler yani çekirdekler varsa o şey meyvedir.
Meyve, tanımı yapılmış bilimsel bir terimdir; sebze ise tanımlı bir bilimsel terim değildir.

5 Beğeni

Ev baklavasının bildiğimiz baklavadan daha iyi bulunması…

Ev pizzasıyla pizzanın kıyaslaması gibi bence bu.

2 Beğeni

“Evrim teorisi,” bir teori değil. Bilim literatüründe “teori,” kelimesi günlük hayatta kullanıldığı anlamıyla kullanılmaz.

4 Beğeni

Alaycı şekilde demiyorum bunu:

Bahsettiğin durumun neresinde bir yanılgı var?

2 Beğeni

Tam yanılgı gibi değil ama overrated - underrated başlıklarına ayrı ayrı yazmak yerine buraya yazdım.

Ev baklavasını diğer baklavadan üstte tutmak yanlış bence. El emeği, kişinin bir yakınının yapmış olması önemli şeyler tabii ama farklı bir tatlı gibi düşünüyorum ben. Kahvaltılık börekle gözleme, poğaçayla açma gibi.

3 Beğeni

Anladım demek istediğini. Ben bahsettiğin unsurlardan değil de, direkt tat olarak seviyorum diğer baklavaya göre. Kıyası ana olayıyla yapıyorum kendi adıma.

Pizza konusunda ise, direkt kıyas yapılabilir gibi geliyor.

4 Beğeni