DC Evrenine Giriş İçin En Uygun Seri/Dönem

Yıllardır Marvel’da takılı kalmış biri olarak DC çizgi romanlarını okumak istiyorum. Evrenlerine hakim değilim. Başı sonu belli olan ayağı yere basan seri ya da tek ciltlik önerileriniz var mı?

5 Beğeni

New 52 den başla.Ona sebep olan flashpoint eventi ile girebilirsin

3 Beğeni

Marvel’da olduğu gibi DC’de de yeni okuyucular kazanmak adına zaman zaman birinci sayılardan başlama dönemleri oluyor. Son on yıl içinde New 52 ve Rebirth bunun için birebirdi. New 52 ile yeni evrene geçiliyor. New 52 serilerinden başlayabilirsin. Flashpoint ile başlayıp özellikle Justice League ve Batman ile devam edebilirsin. Flashpoint okuduğunda The Flash’ı seversen The Flash New 52’de okursun. New 52’de çoğu seri ciddi şekilde değişti ama Green Lantern değişmedi. O yüzden şu an arkabahçeden çıkan Green Lantern çizgi romanlarını okuyabilirsin.

3 Beğeni

● Flashpoint’ten başla (Sadece ana hikayeyi oku, yan serileri okumana gerek yok)

● New 52’ye gir (hepsini okumak zorunda değilsin ama internetten araştır Big Event’leri mutlaka oku)

● Rebirth’den devam et (Üstteki parantez bunun içinde geçerli)

● Buraya kadar gelirken hangi karakterleri okumaktan en fazla zevk aldıysan o karakterlerin Pre-52 (Yani New 52 öncesi) hikayelerini oku.

Dilersen New 52 ve Rebirth dönemindeki okuman gereken Big Event’leri yazabilir, okumanı önerdiğim serileride yazabilirim daha sonra.

4 Beğeni

Marvel’a göre DC’de başlangıç daha kolay geliyor bana. Aşağı yukarı hepimizin önerisi de aynı gibi: Flashpoint > New 52 > Rebirth.

İlave olarak önerebileceğim, Flash ve Green Lantern’in Flashpoint öncesi Rebirth maceraları da çok popülerdir. New 52 sonrası başlayan Rebirth seriler nedeniyle biraz isim benzerliği oluyor ama yayın tarihinden ayırt edilebilir. Batman ve Superman’in de halen daha popülerliğini sürdüren klasik maceraları vardır.

Merak ettiğin karakterlerin bu tür eski maceralarına da bakabilirsin.

2 Beğeni

Crisis on Infinite Earths ile başlayıp o zaman tekrardan başlayan serilere girebilirsin, modern dönemler için arkadaşlar gayet net belirtmişler zaten.

3 Beğeni

Gir bir çizgi romancıya veya legallikten geçilmeyen bir siteye, kapağını beğendiğini oku. Hiç kasma şunla mı başlasam bunla mı diye. DC zevkinin oluşmasına bir izin ver. Sevdikten sonra zaten Kingdom Come’ları, V For Vendetta’ları okumak isteyeceksin.

2 Beğeni

Tavsiyeler için teşekkürler. New 52’nin türkçe ciltlerini pek bulamıyorum, hiç mi basılmadı yoksa yıllar önce basılıp tükendi mi, ya da yeni mi basılıyor? Genelde Rebirth mevcut.

Wonder Woman ilgimi çekiyor daha çok. Sanırım ilk önce ona odaklanacağım. Sonra gerisi gelir.

1 Beğeni

New 52 serilerinin çoğu yayınlandı, bazı seriler tamamlandı. Baskılar tükenmiş olabilir, bazı sayılar yeniden baskıya giriyordu geçmişte. Tekrar devam eder belki.

2 Beğeni

Wonder Woman ve Aquaman New 52 Türkçe hiç basılmadı. Justice League, Batman, The Flash, Detective Comics, Suicide Squad, Harley Quinn, Catwoman, Batman-Superman, Action Comics, Superman/Wonder Woman ve Green Arrow gibi çizgi romanları New 52 olarak bulabilirsin.

1 Beğeni

Toplu seriler için arkadaşların örnekleri yeterli, tekli kitaplar okuyayım önce evrene ısınayım diyorsan. Green Arrow ilk yıl, Batman ilk yıl, Wonder Woman en büyük savaşları kitaplarını öneririm. Supermanin Red Son ve Yeni Dünya cilt 1 kitapları piyasada tükendi, Supermane giriş için ideal kitaplardı yoksa. Belki Superman Doomed olabilir. Bir de Kingdom Come ve Justice adlı Alex Ross kitapları var, tavsiye ederim. Flashpoint kitapları zaten Flashın kitapları ama içlerinde flashpoint yolunda kitabı sahaflara düşmüş durumda, uyguna bulursan al.

Öneriler için teşekkürler. Sanırım önce tekli kitapları alacağım. Rebirth dönemi Wonder Woman’ı önerir misiniz? Sanırım iki cilt yayınlandı Yalanlar ve İlk Yıl olarak. Dükkanda biraz kurcaladım hoşuma gitti.

Bence evet. Çıkan 60’a yakın Rebirth serisinden benim top 10’um da vardı Wonder Woman. Özellikle Diana’nın ilk 2 ciltte çözmeye çalıştığı gizem hoşuma gitmişti benim.