Dark Mağarası 🗻

Üçüncü sezonuyla final yapacak olan Dark, 27.06.2020 tarihinde Netflix Türkiye’de yayında olacak. Dark hakkındaki bilgileri bu tartışmanın altında paylaşabiliriz.

Kaynak: Ahmet Turan Köksal

3 Beğeni

Umarım sonu döngü devam edecek şekilde bitmez de bir şeyleri değiştirebilirler, çünkü döngüyle biterse tüm her şey boşuna yaşanmış ve izlemişiz hissi verecek.

2 Beğeni

20 değil 27 Haziran.

1 Beğeni

Düzeltme için teşekkürler.

Bu tarih aynı zamanda dizi evreninde kıyametin tarihidir

2 Beğeni
1 Beğeni

Dostane hatırlatma; Dark final sezonuyla Cumartesi günü yalnızca Netflix’te.

3 Beğeni

Netflix’ten paralar yatmış :pepe:

3 Beğeni

Hesap dökümünü kontrol ederken fark ettim, küçük bir mebla daha gelmiş. Dark, final sezonuyla yalnızca Netflix’te şu anda yayında.

5 Beğeni

Son sezon geç izleyeceğim için üzgünüm.

Bu da böylece bitti. Geçmiş olsun.

4 Beğeni

Nasıldı yeni sezon? Ben hala başlayamadım ama çok heyecanlıyım

1 Beğeni

Ben beğendim.

2 Beğeni

Beklenmedik bir şekilde bitti diyebilirim, sezonun büyük kısmı zaman ve diğer dünyalar arasında seyahatte geçtiği için karakterlerin birbirleri arasındaki duygusal motivasyona fazla odaklanamadığını düşünüyorum. Martha ile Jonas arasında çok daha kuvvetli bir duygusal bağ oluşturulabilirdi, onun yerine tatkaçıran ile işaretlediğim noktaya odaklanmışlar. Ben biraz daha ilk sezondaki gibi küçük kasabadaki olaya odaklanmasını beklerken (ki bu benim beklentim aslında, ikinci sezon finalinden böyle bir şey olacağını düşünmek bile saçmalık olur, benim yaptığım şey saçmalıktı bu konuda) hikaye çok daha genişledi. Birinci sezonun tadı hala bir başka benim damağımda, çünkü o küçük kasabadaki küçük hayatların başına gelen olaydan çok daha büyük bir şeye dönüştüğünde bence büyüsünü kaybediyor bu tür yapımlar. Yine de Stranger Things’in geldiği noktaya bakarsak tamamen tutarlı bir şekilde giriş, gelişme ve sonuç yaşadı. ST’in gidişatı gidişat değil.

Bir diğer taratsız olduğum nokta ise farklı dünyalara geçişi izleyiciye aktarmak için kullandıkları efekt, dizinin seyir keyfini çok bozdu. Zaman atlamalarındaki gibi ekranda büyük tarihlere benzer evsensel bir sembol veya renk kullansalardı daha güzel olurdu diye düşünüyorum.

8.2/10 bence dizi.

4 Beğeni

Bu dizinin zekice bulduğunuz yönlerini bana anlatır mısınız? Laf atmak için değil bu bu arada, benim kaçırdığım bi şeyler var büyük ihtimalle. Bi seneryoda çok fazla karakter olması ve ilişkilerinin karışık olması nedeniyle takip etmekte zorlanma, zekice yazılmış seneryo trikleri değil bence ya. Dizi karşılaştırmak gibi olmasın ama Westworld’de '‘hee bunlar farklı zamanlarda aynı kişiii’'yi anlayana kadar ne tartışmalar dönmüştü. Bu dizinin ‘‘woww’’ bulunması sadece bundan kaynaklı mı?

3 Beğeni

Ben ağırlıklı olarak görsel olarak beğeniyorum diziyi. Her bir sahnesi şalap şulup çekilmediği için her defasında tabloya bakıyormuş hissi uyandırıyor (görsel efektler hariç). Senaryosu zekiceden kurgulanmış demeden önce kendi içerisinde çok tutarlı ilerliyor diyebilirim. Ben üçüncü sezonu çok zekice kurgulanmış bulmuyorum, çünkü çok fazla zaman ve dünya arası seyahat gerçekleştiği için izleyicinin olay örgüsünü takip etmesi çok zorlanıyor. İlk iki sezonda bu kadar seyahat sıkça meydana gelmediği için takip etmesi çok daha kolaydı. Karakter sayılarının fazla olmasından bahsetmişsiniz, evet fazla ve zaman zaman takip edilebilirliği daha karmaşık hale getiriyor ama yine bu final sezonunda her karakterin aldığı kararlar ile olay akışına müdahale ettiği hissi hiç yok. Herkesin bir değişim yaratabileceğinden çok piyon olduğu hissi geçtiği için birisi, ters bir eylemde bulunurken bile çok şaşırmadım.

İlk sezonda bunu kör göze sokmadan arkada ufak ufak işleyip sezon finaline doğru

ulan hala da anlamadıysan al işte

diyerek anlatması, sezon finaline doğru aydınlanma yaşayanların fazla olmasıyla oluşan bir tepki.

Biraz gömdük, peki hiç mi şaşırtan şeyler yok? Yok değil elbette, sezon boyunca “hee bunlar farklı zamanlarda aynı kişi” muhabbetinin yanında “hee bunlar farklı evrenlerde aynı kişi” de eklendiği için farklı evrenlerdeki karakterlerin birbirleri ile olan etkileşimi de izleyiciyi şaşırtabiliyor.

Benim yorumum belki tam istenen yanıtı vermemiş olabilir, dallanıp budaklandı ve odağını kaybetti sanırım yazarken. Sahnelerin çekimi haricinde ise dizinin temposunun da çok iyi olması bir etken olarak kenarda yer alsın. Tempo, tempoya uygun oyunculuklar vesaire…

Güzel paketlenmiş cevizli bir pasta düşünün, ambalajını açtınız, dilimlediniz. Çatalınızla bir parça alıp ağzınıza atıyorsunuz, PAT! Ceviz kabuğu dişinize geliyor. Senaryo işte o rahatsız edici ceviz kabuğu ikinci ve özellikle üçüncü sezon için. Ama pastanın geri kalanı gayet güzel.

4 Beğeni

Yoo çok güzel cevap vermişsin aslında. İzlerken keyif almamış olsam ben de 3 sezon izlemezdim zaten. Twitterdaki 0 kötü yorum ve aşırı kafa karıştırıcı bulunması itti beni diziden. Çünkü yani karakterlerin ekranı 3e bölüp farklı zamanlarını yan yana koymuşlukları var. Teşekkür ederim uzun ve güzel cevabın için :purple_heart:

2 Beğeni

Dizi ilk sezonlarda sevdiğim havası, iyi kurgusunu bu sezon da devam ettirdi. Dizinin ilk 2 sezonunu sevenler bu sezonu da sevecektir bence. Ayrıca izlemeden hafızanızı tazelemeniz iyi olacaktır. Bu sezon en karışık sezondu. İkinci sezonu çıktığı zaman izlemiştim. Youtubetan bir hafıza tazeledim ama yetmedi. Gerçekten çok karışıktı. Bundan sonra spoilerlı birkaç kelam edeceğim. Son sezonu izlemeyenler kesinlikle bakmayın. (Bazı yerleri kesinlikle ben anlamamış olabilirim. Kafam yanarak izledim bu sezonu hala anlamadığım noktalar var)

Claudiaaaa! Sana inanmaktan hiç vazgeçmemiştik. Oyunu sen çözdün beyaz şeytanım benim.

Sezonda tuhaf bulduğum şeylerden biri: herkes kaynağa gidip kaynağı değiştirerek olanları engellemekten bahsediyor sezon boyunca. Ama bir kişi de demiyor ki: Yav biz naparsak yapalım yaptığımız şeyler sayesinde olan oluyor, kaynağı değiştirmeye çalışırsak kaynak değiştirmeyi geçtim olanların olmasını sağlamış oluruz. Neden herkes normal zamanda yaptıkları loopta iken kaynağı looptan bağımsız düşünüyor gerçekten bu noktayı hiç anlamadım. Claudia dışındaki hepsinin bu düşüncesi boşmuş zaten onu gördük. Hadi Adam’ın bir amacı vardı iki dünyanın birleşimi, Eva’nın karnındaki çocuk vs vs. Ya peki Eva ne ayak? Bir de şu kıyamet günü oluşan alternatif zamanlardaki Marthalar kafamı aşırı karıştırdı. Final bölümünden önceki bölümlerde 4 5 Martha’nın olduğu sahnelerde gerçekten beynim yandı.

Sezon hakkında bir başka sevemediğim nokta karakterlerin motivasyonları. 1920lerde genç Noah’ın o kadar beyni yıkanmış ki 1921deki babasını sen inancını kaybetmişsin diyerek öldürüyor. (2. sezon 1. bölüm ilk sahne). Ancak Bartosz zaten daha Jonas’ın yüzü deforme olmadan Jonasa inanmayarak terk ediyordu Jonas’ı (ormanda Silja ile karşılaşmadan önceki sahne). Anladığımız kadarıyla tekrar Jonas’ın yanına dönüp ona hizmet etmeye devam etmişler ancak Noah nasıl babasını öldürecek kadar bağnaz yetişir mantığım almadı. Evet annesi de Adam’ın adamı ve Adam’ın yanında yetişiyorlar ancak birinin babasını öldürmesinden bahsediyoruz. Ve ayrıca kıyamet sonrası Elizabethle tanışıp yıllarca onunla yaşayan Noah bildiğin iyi kalpli olarak gösteriliyor. Bu kadar uçlarda olmaları çok inandırıcı gelmedi. Bir diğer konu da Jonas. Anlıyoruz ki 2. sezonda bir müddet günümüzde kalan orta yaşlı Jonas ile deforme olmuş Adam arasında hiç zamanlar arası macera yaşamamış Jonas. Orta yaşlı Jonas kıyamet günü Magnus, Bartosz, Franziska ile birlikte 1890lara gidip tıkılı kalmış. Adam’a evrilme motivasyonu bana çok geçmedi. Zamanda yolculuğu sağlayan çalışmalarında yüzü ile beraber psikolojisi de bozulmuş olarak yorumladım ama Martha’yı kurtarmak ya da kıyameti engellemek amacının zaman geçtikçe tüm evren ve zamanları yok etmeye ve bu uğurda, 20 sene sonra, annesini bile boğarak öldürmesini aşırı buldum aynı şekilde. Martha’nın alternatif halinin Jonas’ı vurması da aynı şekilde geldi. Son bölümden öğrendiğimiz kadarıyla Martha Yaşlı halinin öldüğünü görüp Eva olma yoluna giriyormuş. Bu da bir değişik motivasyon?

Kıyamet günü en başta oluşan 2 gerçeklik finali iyi yapamayacaklar düşüncesi uyandırdı bende ilk. “Normalde farklı alternatif zamanlar oluşmuyorken orada niye oluştu?” diye soruyordum kendi kendime. Ama meğersem final de oraya bağlanıyormuş. Kıyamet zamanı zamanın bir süreliğine durmasından dolayı alternatif zamanlar oluşması ve olayı o noktayla çözmek güzel olmuş. Aynı zamanda Widen’de olan patlama dünyayı nasıl o hale getirdi sorusuna da cevap vermiş oldular. Gelecekte geçen radyo kaydında dünyadaki hava değişimi ve dolayısıyla oluşan doğal afetlerin sebebi de o patlama anındaki saniye durmasıymış. Hem zamanı düzeltmeyi hem de kıyametteki hasarı açıklamayı bu noktayla çözmeleri çok iyi olmuş. Olayların asıl sebebinin saatçinin oğlunun ve ailesinin ölümü olması biraz tuhaf olmuş sadece. Bu dizi daha yapım başlanırken 3 sezon olacağı belliydi ve senaryo da bellidir diye düşünüyorum. Keşke ilk sezonlarda saatçinin ailesini kaybettiği bu kazadan bahsetselerdi. (Bleki az da olsa bahsedilmiş ya da saatçi fotoğrafa falan bakmıştır ama hatırlamıyorum hiç) Böyle son sezon yapınca tuhaf olmuş. Sanki ilk sezonlarda nasıl başlasa bu hikaye deyip bulamamışlar da bu sezon eklemişler gibi. Bu kadar her şeyi ince eleyip sık dokuyan bir dizinin düşünmemesine ihmal yok bence.

Regina’nın Toronte’nin çocuğu olmaması ve bu nedenle zaman yolculuklarıyla birbirine girmiş Widen kasabasında zamanda yolculuklar yaşanmasa bile Regina’nın yaşamaya devam edeceği için, ve bu motivasyonla babasını ve kızını öldür(t)en Claudia’nın MUHTEŞEM oyun çözümüyle çok iyi final yaptılar. Dediğim gibi tek hoşuma gitmeyen şey ana dünyadaki ana kaynağın -sürpriz yumurtadan çıkar gibi- saatçinin ailesinin çıkmasıydı. Daha temeldeki karakterlerden bir olay çıksaydı daha iyi olabilirdi.

1 Beğeni

Erik ve Mads’in gözlerine neden Noah ile Helge o şeyi yaptılar açığa kavuştu da ben mi kaçırdım?

2 Beğeni

Eğer Dark’ın yaptığı gibi açıklayacaksak “Olması gerektiği için oldu.” deyip geçebiliriz bence. Noah gelecekte Claudia’nın son sayfalrını aldığı kitapla Adam’ın yanına gidiyordu, Adam da Helge ile birlikte bu olayları yapması gerektiğini söylüyordu. O sandalyedeki çalışmaları yapmasa Erik kaybolmaz ve ekibimiz ormanda Erik’in kaybolduğu mağaraya keşife gitmez, Micheal de kaybolmazdı. Mads’in kaybolması da aynı şekilde döngüyü etkileyen bir başka etkendi. Zamanda yolculuk makinaları açısından o sandalye ne işe yaradı sorusuna ise bir cevap vermediler sanırım. O sandalye en sonunda Helge’yi 1986’dan 1953’e yollayarak başarılı olmuştu. Biraz internette baktım da galiba Adam’ın bu sandalyenin sonradan yapılan zamanda yolculuk makinalarının prototipi olduğu geçiyormuş bir bölümde (Ben tam olarak hatırlayamadım). Makina olarak yapılma amacı da diğer makinaların öncüsü olmasıdır diye bir sonuç çıkarabiliriz.

2 Beğeni

Adam’ın bu sandalyenin sonradan yapılan zamanda yolculuk makinalarının prototipi olduğu geçiyormuş bir bölümde

Bunu hiç iyi aktaramamışlar o zaman, mükemmel bir izleyici olduğumu iddia etmiyorum ama siz de ben de anlamamışız izlerken. İlk sezonda en çok dikkat çeken unsurlardan biriydi, buranın güzel bir zemine oturtulmasını ilk sezondan itibaren beklemiştim.

3 Beğeni