COVID-19 (Coronavirus) Haberleri

Bütün dünyayı ve bütün Mahal’i etkisine alan Coronavirus için tek ve toplayıcı bir konu daha iyi olur diye düşünüyorum. Böylelikle diğer konularda parça parça konuşmak yerine bütün konuşmalar toplanır.

4 Beğeni

3 gönderiler var olan bir konu içinde birleştirildi: Mahalle Kıraathanesi :coffee:

yuppi korono morono, iyi akşamlar

6 Beğeni

Tam olarak şu mood ;

4 Beğeni

@Hiperpigmente 2 saattir yazıyor. Artık virüse çare bir iksir tarifi yazmazsan beni hayal kırıklığına uğratacaksın bilesin.

5 Beğeni

Coronavirüs hakkında bişeyler yazayım dedim.Bu konu aslında benim uzmanlık alanıma girmiyor,o yüzden yanlış yöneltmek istemem.Sadece bildiğim kadarıyla bilgi vermek istedim.

Coronavirüs zarflı bir (+) polariteli bir RNA virüsü.Kelime anlamı taç virüs.Bunu zarfının dışında hücrelere yapışmasını sağlayan çıkıntılardan alıyor.Verdiğim bilgileri açarsak;zarflı olması bizim açımızdan iyi bi durum.Çünkü zarfı alkollü dezenfektanlarla işleme girdiğinde eriyor.Ve dış ortam dayanıklılığını düşürüyor.(diğer virüslere göre)
(+) RNA lu olması ise kötü haber.Pozitif kutuplu RNA ya sahip virüsler,insan enzimlerini kullanmadan kendi çabasıyla çoğalabiliyor.Bu da bunlara karşı şu anki durumda ilaç yapmamızı engelliyor.Çünkü virüsün sadece RNA sı bile enfeksiyon nedeni.Aşı konusunu tam bilmiyorum ama tek seçenek olarak gözüküyor,en azından şu an için.

Coronavirüs insanları ve hayvanları etkileyen bi virüs.Bu üçüncü kez meşhur olduğu dönem.2000 lerin başında SARS,2016 da MERS-Coa(Ortadoğu tipi- hacca gitmeyin diye bi söylenti çıkmıştı o zamanlar -) şimdi de Covid -19 olarak ünlendi.

Coronavirüs insanlarda genellikle üst ve alt solunum yollarını tutan bi virüs.Çünkü zarflı olduğu için mideyi aşıp Gastrointestinal sistemde veya diğer dokularda etki sağlayamıyor.Genellikle gribal enfeksiyon şeklinde geçer.Solunum partikülleri ile bulaşır.Feçes ile bulaşma virüsün bağırsaklara geçememesi nedeniyle çok düşük ihtimal. Coronavirüs viremi yapabilir.Viremi nedir derseniz;tüm kana virüs yayılması.Bu da çok düşük bir ihtimal.Kuluçka süresi haricinde kan yoluyla geçmesini beklemeyiz.Tek bulaş yoku damlacık olduğu için,yakın temas dışında bulaş çok zor.Bu yüzden kalabalık ortamlarda bulaş görülmesi ve tüm dünyaya yayılması normal ( influenza gibi )

Şimdi geldik olayların en değişik kısmına.Virüsler maalesef kültür dediğimiz canlı dokularda çok geç ürerler ve çoğunlukla üremezler.O yüzden kandan ya da vücuttaki sürüntülerden virüsün RNA veya DNA sını çoğaltarak,bunlar ile coronavirüs standart virüs RNA sının çaprazlanması sonucu oluşan benzerlik oranına bakıyoruz.Yani çok masraflı.

Türkiye gibi sağlık sektörüne çok yatırım yapılan ortama üstü ülkede bile bunu yapabilen laboratuvar sayısı çok az.Kit dediğimiz şeyler gerekiyor.Hindistan,İran vs bizden geride olan ülkeleri düşünmek bile istemiyorum.Yani yüksek şüpheniz yoksa her gribal enfeksiyon bulgusu gösterene bu işlem yapılmaz.Bu yüzden coronavirüs tanısı konanlar muhtemelen hastahanede yatan hastalardır.Yani durumları orta ve ciddi olan hastalardır.Ölüm oranlarının yüksek olmasını buna bağlıyorum.(Gerçi şu an bile %2)Yani muhtemelen hastalık tahmin ettiğimizden daha yaygın.Sadece herkesi tarayacak ucuz bi yolumuz yok.Bu yüzden de rakamlar düşük ve ölüm oranları yüksek gibi gözüküyor.Çünkü %80-85 oranında asemptomatik geçiriliyor.(ayakta)

Etkilediği yaş grubu Yenidoğanlar ve 65 yaş üstü kitle.Genelde bunlarda solunumsal ve kardiyak patolojiler oluyor.Bu yaş grubu zaten her sene viral solunum yolları enfeksiyonundan milyonlarca kayıp verdiğimiz kitle maalesef :frowning:(Bunu küçümsemek için demiyorum yanlış anlaşılmasın,sadece rakamlara bakıp durumu anlayabilirsiniz.(İnfluenza her yıl 650 bin kişi öldürür.Bu sadece influenza için.Rino,adeno,Rsv vs vs yi de eklersek rakamlar artar)

Peki neden bu kadar şamata ? Çünkü tedavimiz yok.O yüzden bu kadar korkuluyor.
Bildiklerim bu kadar.İmla ve anlatım bozuklukları için kusura bakmayın.Elimden geldiğince basit bi şekilde anlatmaya çalıştım,oldu mu bilmiyorum :sweat_smile:

15 Beğeni

Pek bilmiyorum yanlışım varsa düzeltinde, bizim gözümüzü rakamlar korkutuyormuş galiba İsmet’in dediği gibi. Hani şuan medyada eğer bu hastalığa yakalanırsan kesin ölüyorsun gibi bi izlenim var. Atlatılma olasılığı çok daha yüksekmiş aslında anladığım kadarıyla.

4 Beğeni

Ölüm oranının düşük olması yayılma oranını yükselten bir faktör. Yani ölüm oranı çok yüksek olan salgınlardan daha fazla kişi ölecek.
Bence en büyük sorun belirtilerin bu kadar sıradan olması. Hiç dikkat çekmiyor.

5 Beğeni

Dedik dünya çapında abartılıyor diye :thanos1:

4 Beğeni

Ben şu olayda kendim için endişelenmiyorum, ailem için korkuyorum. Bu yüzden biraz diktatörlük yapıyorum evde :smiley:

6 Beğeni

Umarım ölmezsin birader .d

4 Beğeni

Bilgilendirme için teşekkürler. Peki SARS’ın zamanında daha düşük vaka sayısına ve daha yüksek ölüm oranına sahip olmasının sebebi o zamanlar bu testin yapmanın ve tanı koymanın imkan açısından daha zor olması mıydı yoksa bu senekiyle yayılma hızları ve ölümcül etkileri arasında hakikaten ciddi bir fark var mı?

3 Beğeni

Ölümcüllük bu kadar düşük -ve gittikçe de düşecek- olmasına ve rağmen konu ciddi zaten.

3 Beğeni

Bunun üzerine kronik akciğer hastalıkları ve sigara kullanımı eklenmiş midir acaba, sonuçta hastalığın öldürücü olmasını ilk elden etkiliyorlar.

Abi bu durum dünyanın gelişmiş ülkelerinin yaş ortalaması riskli kitleye yakın olmasından dolayı oluyor.

3 Beğeni

Abartılması belli oranda iyi, anca o zaman farkındalık oluşuyor.

4 Beğeni

Bu arada bu coronanın ilk ortaya Çıkışı değilmiş. Daha önce 2 kere daha patlak vermiş bu virüs

2 Beğeni

Diğer ikisi şu anki varyantına göre daha endemik virüsler, bu yüzden çok yayılmadan sönmüşler, bu seferki biraz fazla abartıldı biraz da dünyanın fazla global oluşunun kurbanı olarak çok hızlı yayıldı, ayrıca yukarıda belirtiğim gibi dünyada “güç” sahibi ülkelerin vatandaşları yaş ortalaması olarak risk grubuna yakınlar ve kimse ölmek istemiyor, bu yüzden ufak ihtimaller bile korkutucu oluyor.

2 Beğeni

Bu arada benim gibi insan yapımı olduğuna inanan var mı başka?

2 Beğeni

Var, Soner Yalçın

10 Beğeni

Ching chonglar…

2 Beğeni