Çizim Yapmayı Sevenler 🎨

Muhitteki en sevdiğim başlıklardan biriydi çizim başlığı. Mahalde de böyle bir buluşma noktası olsun istedim. Konu basit, yaptığınız her türlü çizimi bu başlık altında paylaşabilirsiniz. Bir Cin Ali bile çizseniz kafidir, içinizden nasıl geliyorsa o şekilde çizin, her türlü çizgiye saygım vardır.

Efenim öyleyse kuyuya ilk taşı atarak başlıyorum.

Orcbolg

Sagara Sanosuke

Kimmeryalı yarim Conan

21 Beğeni

Çok güzel başlık.

Geçen sene Fantastik Çizimler köşesi ile güzel geri dönüşler almıştık fakat sonrasında katılım çok olmadı. Çizimlerinizi göstermek istiyorsanız, fantastikcadde@gmail.com mail adresine de gönderebilirsiniz.

5 Beğeni

@ Hitori_Ookami

Tebrikler, güzel çizimler.

5 Beğeni

Teşekkürler efem.
124-14-124-124214

11 Beğeni

Ders karalaması idi,

resim

19 Beğeni

Frank Miller’dan iyi.

16 Beğeni

Böyle bir başlık açasım vardı ama çizim konusunda pek üretken olmadığım için başlangıçta ekleyecek bir şey bulamamıştım. Biz de like’larız en azından. :blush:

5 Beğeni

Jack Kirby’nin Thor eskizinden hareketle kendimce şöyle bir şey çizdim:

Üstadın orijinal eskizi:

15 Beğeni

Hızlı çizim, Alec Holland A.K.A Swamp Thing

Bunu da @Conrad dostumun hikayesini okuduğum sıralarda gaza gelip çizmiştim. :smile: Kalem bittiği için yarım kalmıştı.

16 Beğeni

Eskiden çizerdim daha çok

17 Beğeni

“Kimmeryalı Swamp Thing’le tanışır.”

New Gods okuduğum zamanlardan kalma yaptığım karalama.

Bunlar da internetsiz kaldığım zamanlarda Paint’te çizdiklerim.

13 Beğeni

Grafik tablet ile çizim yapan arkadaşlar var mı?

Çizim yeteneğim pek yok ancak tamamen yersiz bir özgüvenle, grafik tablet alırsam çizim yapabilirim gibi bir fikrim var.

Çizim öğrenilebilir/geliştirilebilir bir konu mudur? Teknoloji oyunlarıyla bu işi kotarabilir miyim?

Ek bir soru daha sorayım. Fantastik çizimleri seviyorum, bunun başlangıç için tarzı falan var mıdır?

1 Beğeni

Hiç profesyonel olmayan yorum: çizgi roman çizerlerinin superstar’ı Jim Lee twitch’te 1-2 saatlik çizim yayınları açıyor sürekli, bir bakabilirsin.

4 Beğeni

Tablet almadan önce biraz karakalem çalış derim. Her çizim tekniğinin başlangıcının karakalem eskiz olduğunu düşünüyorum. Çünkü yağlı boya da yapsan grafik tabletle çizim de yapsan anahat çizmek zorunda kalacaksın. Anahatları düzgün çizebilirsen belli deneyimden sonra teknik çalışarak her şeyi güzel çizebilirsin.

3 Beğeni

Karakalem çizebilen arkadaşım grafik tablette çizemediğinden bahsetti. Sanırım dokuyla alakalı. En baştan başlayacağım için dijital kısımda ilerlemek istiyorum.

1 Beğeni

Karakalem derken bahsettiğim teknikler değildi, sadece elini alıştır anlamında dedim. Örneğin gördüğün bir bardağı, çiçekleri, herhangi bir eşyayı kabaca çizmeye başlamak gibi.

6 Beğeni

Grafik tablete çizmekle, kağıda çizmek çok benzer, arada pek fark yok bence.
İleride bu işi daha profesyonel yapmak istiyorsan kağıt ile çizmeye başlamak en doğrusu, kağıtta çizim yapamayan insan tablette çok daha fazla zorlanır.
Ama ben öyle ufak tefek şeyler karalamak, eğlenmek istiyorum dersen tablet ile de başlayabilirsin bence, sadece başta zorlanman çok normal olacaktır hemen küsüp bırakma.
Eğer kendini verip, çalışırsan, kısa zaman içinde güzel işler çıkartmaya başlarsın.

7 Beğeni

Tablette çizim yapmak dışarıdan bakılınca daha kolaymış gibi görünüyor, bir bakıma da doğru çünkü silgi derdi yok, her şey bir geri al tuşuna bakıyor. Katmanlar var. Bu tamamen kişisel bir şey ama renkli çizim yaparken de dijitali daha pratik buluyorum ben, kuru boyalarda renk karıştırmayı hiç beceremem mesela.
Yine de kâğıtta da çizsen tablette de çizsen el alışkanlığı kazanmak önemli. Çizim kesinlikle öğrenilebilir bir kabiliyet. Ama sürekli yaptığın bir uğraş değilse dijital bile olsa başta zorlanman çok doğal olur, hemen bırakma.

5 Beğeni

Yav ne güzel yetenekler var millette. Ben cin ali çizmeyi geç, bazen kendi yazımı okuyamıyorum…

4 Beğeni

Söylenmesi gereken çoğu şey söylenmiş zaten ama ben de biraz katkı sağlamaya çalışayım.

Daha önce grafik tabletle bizzat deneyimim olmadı ama gözlemlediğim kadarıyla grafik tablet baya pratik bir alet, özellikle işinin ehli olan insanlar muhteşem işler çıkarabiliyor. En basit şekilde ufak bir hatanı hemen geri alabilir, farklı layoutlar ve katmanlarla inanılmaz hareketler yakalayıp çizimini aniden çok farklı noktalara çekebiliyorsun, uzun lafın kısası grafik tabletin tanıdığı fazlaca özgürlük imkanı var.

Ha tüm bunlara rağmen çizim yapmaya grafik tabletten başla demem. Bir işin en temelini öğrenmek için geleneksel metotlardan başlamak en uygunudur bence.Başlangıçta o el ve kol gerçek kağıt ve kaleme değip kirlenecek, daha sonra çalışman bittikten sonra karaya bulanmış ellerine uzun uzun bakacaksın, bu işin gerçek zevki anca böyle çıkar. :smiley:

Çizim yapmak kesinlikle öğrenilip, geliştirilebilen bir konudur. İşin özünde çizim yapmak da bir motor yetenek.Bu konuda Emrah Ablak’ın çok güzel bir açıklaması var şu videoda:

Açıklama için 6:16’ya bakın. Videonun tamamını izlemenizi öneririm.

Başlangıç için daha önce söylendiği gibi cansız, hareketsiz objeleri çizmeye başla. Evinin, yaşadığın yerin içinde ne bulabiliyorsan çizmeyi dene, özellikle başta basit geometrik objeleri çizmeye başlarsan daha güzel olur, zira aslında tüm nesnelerin doğasında birbirinin içine geçmiş basit geometrik şekiller yatar. İlk etapta basit geometrik şekiller çizmek biraz sıkıcı gelebilir ama dişini sıkman gerek, ileride bu basit prensipleri edinmen sayesinde çok rahat edersin.

Bu soruyu tam anlamadım, tam olarak ne tarz fantastik çizimlerden bahsediyorsun? Kılıç ve Büyü tarzı fantastiklikten bahsediyorsun John Buscema okumanı(özellikle Conan run’ı) veya eskizlerine göz atmanı öneririm, ayrıca Buscema’dan baya anatomi öğrenirsin. Bunun dışında yine çoğu kişinin Conan kapaklarından tanıyabileceği Frank Frazetta var, çizgi romandan tutun romana kadar birçok high fantasy ürünün kapak çizerliğini yapmıştır. Bu işin üstatlarındandır, onun çalışmalarına da göz atabilirsin.

Son bir kez daha John Buscema’dan bahsedeyim, Stan Lee ile John Buscema’nın 80’lerin ortalarından kalma çizgi roman dersleri vardı video olarak,malum ortamlarda “How To Draw Comics The Marvel Way” olarak aratırsan bulabilirsin ki aynı zamanda bu dersleri kitap olarak da basmışlardı. Orada da basit temeller için güzel bilgiler var.

9 Beğeni