Christopher Nolan

The Following ile başladığı uzun metraj film kariyerine Memento gibi kurgu harikası bir filmle devam edip, Batman Begins ile “Origin filmi böyle çekilir şekerlerim.” diyen ve erken dönemini The Prestige ile taçlandırıp günümüz sinemasını inşaa eden The Dark Knight’ı bize kazandıran ve bunlar yetmezmişcesine Inception, Interstellar ve Dunkirk ile adeta şov yapan, yakın dönemin en iyi yönetmeni Christopher Nolan (c.c.) da bir başlığa sahip olmalı bence.

Christopher Nolan filmlerini birkaç istisna hariç kardeşi Jonathan Nolan (Chris’siz hariç yaptığı birkaç aşırı iyi iş de var. bkz. Person Of Interest, Westworld) ile birlikte yazıyor. Filmografisinin tamamında da eşi Emma Thomas yapımcılık yapmış (The Following sonrası p.g.a olarak.). Aynı zamanda yine Emma Thomas’la beraber kurmuş oldukları Syncopy adlı bir prodüksiyon şirketine de sahipler.

Tüm filmografisi:
Doodle Bug (1997) (kısa film)
The Following (1998)
Memento (2000)
Insomnia (2002)
Batman Begins (2005)
The Prestige (2007)
The Dark Knight (2008)
Inception (2010)
The Dark Knight Rises (2012)
Interstellar (2014)
Dunkirk (2017)
Tenet (2020)

6 Beğeni

Batman Begins ve sonrasında çıkan her filmini izlemiş biri olarak, en iyisi benim için bunca senedir değişmedi:

En kötüsü de bence:

4 Beğeni

Dunkirk ü ben de hiç sevmiyorum. Hiç duygusal bağ kuramadım askerler ile.

2 Beğeni

İçimden çok kuvvetli bir his en iyi filmi Tenet olacak diyor ama dur bakalım hayırlısı.

En kötüsü benim içinde şüphesiz Dunkirk.

4 Beğeni

5 Beğeni

The Following ve Memento bayağı iyi filmler. Insomnia ise yaaani, en zayıf filmi bence.
Bu arada Dunkirk taş gibi filmdir, iyi günler.

3 Beğeni

Insomnia’yı teknik olarak o çekmedi ama kurgu masasında Nolan yok muydu?
Dunkirk bence de çok iyi film senin de dediğin gibi taş gibi filmdir. @Ege_Topoyan

Dunkirk’e kötü dediğin her dakika üzülüyorum @ClosedByPom

3 Beğeni

Ahahha. Hislerim o yönde ne yazık ki.

3 Beğeni

Dunkirki zor izlemiştim durdura durdura.Neden o filmi yaptığını da anlamamıştım.Belgesel bence o film değil
En sevdiğim benim Interstellardır.Ama tenetin konusuna baktığımda en iyisi o olacak gibi.

2 Beğeni

Dunkirk bir savaş filminin olması gerektiği şekilde “savaşta karakterler değil tipler vardır” mottosunu çok güzel şekilde anlatıyordu bence. Hiçbir zaman Nolan çıkıp da “ben siper çatışması çektim savaşa doyacaksınız” da demedi.
Dunkirk’ü bilen kişi aradığını buldu zaten bence o yüzden ben çok mutlu ayrıldım filmden her izleyişimde

4 Beğeni

En iyisi demeyelim de kesinlikle en iyileri arasında olucak bence

4 Beğeni

Benim Dunkirk’ü sevmeme sebebim çok farklı, müthiş şeyler bekleyerek girdiğim için değil ya da hiçbir karakteri benimseyemediğim için filan da değil. Sıkıcı, herhangi bir şey hissettirmeyen bir filmdi en basit haliyle. Bitmesini istedim, bittiğinde de sevindim. Zevk almadım izlediğim şeylerden de. 2-3 yeri hoşuma gitti sadece.

4 Beğeni

2 Beğeni

1- The Dark Knight
2- The Prestige
3- Inception
4- Batman Begins
5- Memento
6- Interstellar
7- Dunkirk
8- The Dark Knight Rises

3 Beğeni

The Prestige
The Dark Knight
Dunkirk
Inception
Memento
Batman Begins
Interstellar
The Dark Knight Rises

2 Beğeni

The Prestige
Inception
The Dark Knight
Memento
Interstellar
Batman Begins
.
.
.
.
The Dark Knight Rises.

3 Beğeni

1- Inception
2- Memento
3- The Prestige
4- Interstellar
5- Batman Trilogy
6- Dunkirk

2 Beğeni

Başlığı yeniden okuyordum da, kimle karşılaştırıyorsun?

3 Beğeni

Jordan Peele ile… :crazy_face:

1 Beğeni

Birine direk ‘en’ demeyi çok sevmesem de günümüzde Lynne Ramsey üzerine pek bir isim düşünemiyorum. Gaspar Noe balımın yeri ayrı kalbimde
Ha bu arada Nolan gayet ortalama bir yönetmen bana göre.

Get Out değil ama Us, bir iki gömlek üstün Nolan filmlerinden imo.

1 Beğeni