CEZA Köyü

Babası geçen günlerde vefat eden, Yerli Rap’i başka bir seviyeye taşıyan, bazı hatalara sahip olsa da genel olarak kaliteli albümlere imza atan Bilgin Özçalkan (Ceza, Fatalryhmer) da bir konuyu hak ediyor bence.

Bilgin Özçalkan elektrik mühendisi olarak hayatına devam ederken aynı zamanda birkaç kişiden oluşan bir rap grubuna da sahipti. 90’ların sonuna doğru kendini tamamen rape verdi. Sagopa Kajmer ile Asya Sentez adında iki kişilik bir grup kurdular, sadece bir EP’ye sahipken bu ikili zamanının yeni yetme rapçilerinden oluşan Yeraltı Operasyonu adındaki bir derleme albümde yer aldılar. Bu birliktelik çok devam etmedi, sonrasında eskiden Dr. Fuchs, artık sadece Fuchs, ile Nefret adında yine iki kişilik bir grup kurdu. Bu birliktelikten Meclis-i Ala (Hammer Müzik) ve Anahtar (Hammer Müzik) adında iki albüm doğdu. Fuchs askere gidince Ceza ilk solo albümü olan Med Cezir’i piyasaya çıkardı. Nefret satış olarak başarılıydı ama Med Cezir (Hammer Müzik) piyasayı mahvetti adeta. Fuchs askerden dönünce Ceza ikinci albümü olan Rapstar’ın (Hammer Müzik) çalışmalarına çoktan başlamıştı. Nefret bu şekilde resmi olmasa da dağılmış oldu. Rapstar’ın ardından gelen Yerli Plaka (EMI) diğer iki albümünün satışını da katladı. Yerli Plaka’yı ise solo olarak Feyz Al (Hammer Müzik) ve Evin Delisi (Dağıtıcısı Yok, ücretsiz olarak sunulmuş) ) adında iki EP takip etti. Bunların ardından Killa Hakan ile beraber kaydettiği berbat albüm Bomba Plak (Dijital Müzik) geliyor. 5 yıllık bir aranın ardından yeni bir plak şirketi (Esen Müzik) ile müziğini de değiştirerek tabir-i caizse yeni bir sayfa açıyor Onuncu Köy ile. Son olarak piyasaya Suspus albümü çıkıyor. Bir sürü albüm ve EP’nin yanında Açık Ara Bul Kon (Pasaj Müzik), Suç Değil Sevgi İşleyin, Türk Marşı, Sen De Biraz Delisin, Elementler, Mindright ( KAAN ile düet), Denizci, Bir Liran Var Mı? gibi singellara da sahip Ceza. Aynı zamanda yerli ve yabancı birçok albüme konuk olmuş kendisi. Yeni albüm çalışmaları var mı bir bilgim yok şu an.

(arkadaşlar dağıtımcılar hariç hepsini aklımdan yazdım, hatam varsa lütfen söyleyin. )

5 Beğeni

Fight Kulüp üzdü. Bu nedir? Ceza hariç kısımlar zaten çöp, hadi Ezhel kısmını en azından dinlemeye utanmadım ama Killa Hakan ve Ben Fero o kadar kötü ki. Ceza nispeten iyi dedim ama o da bir anda Bomba Plak seviyesine düşmüş. Söylüyorum, Killa Hakan yanındakilerin müziğine de zarar veriyor. Ben Fero ve Ezhel tamam kötü ama bu kadar değillerdi. Çok dinlemedim ama dinlediğim kadarıyla bu kadar kötü değil Ben Fero.

2 Beğeni

Gluk gluk gluk

Killa Hakan bomboş bi adam… Ceza’yı da olumsuz etkiliyor.

Killa dinleyicisi ya da fanboyu değilim, neye dayanarak bunu söyledin?

Sözleri saçma, anlattıkları boş. Almanyada gangstercilik oynayan bi adam, bence rapci bile değil de neyse :smiley:

Killa Hakan iğrenç bir rapçi olmasının yanında kötü de bir insan. Ropörtajlarında kullandığı dil, aşağılama biçimi. Bu kadar seviyesiz olamaz bir insan.

1 Beğeni

Killa’nın rapi çok kötü olabilir (ki eski şarkıları iyidir) ama bu adamın Almanya’ya yerleştikten sonra azınlık muamelesi gören Türkler hakkında 36 Boys ile yaptıkları yadsınamaz ki 36 Boys’u belli bir derece popüler yapan adam da Killa’dır.

Fight Kulüp çok kötü şarkı olabilir ama gerektiğinden çok tepki gördü bence. Bu sayede yeni albümü de çok beğenilmedi albüm çok harika değil ama bazı işler hoş olmuş. Buyrun bir tanesi:

1 Beğeni

Ghetto’nun Derin Kalbi’ni dinlemiştim kulağım çıktı.

Kulaktan kulağa değişir tabi Egecim fight kulüpten kötü olmasın.

1 Beğeni