Cartographia Phantasia//HC SVNT DRACONES(HARITALAR)

Bu başlık altında harita meraklıları, mapamundi koleksiyoncuları, kaşif ve keşif meraklılarının buluşmasını bekliyorum. Daha da ileri giderek kendi fantastik/fantezi/kurmaca evreninizden haritalar paylaşabilirsiniz. Bir aralar Muhit’in bir fantazya dünyası vardı, bakarsınız burada çakan bir kıvılcım Mahal’e ait kurmaca bir dünyayı aydınlatır-Warhammer nasıl doğdu sanıyorsunuz?
Her neyse, burada fantastik kitap evrenleri, RPG dünyaları ve Gaea dediğimiz dünyamıza dair eskiden yeniye pek çok haritayı paylaşıp bilgi aktarabileceğimizi umuyorum.
Ben başlığı bir harita ile başlatayım, harita olmadığı iddia edilebilir tabi ki…

Bu harita coğrafyacı Georg Braun ve ressam Frans Hogenberg’in 1572 yılında yayımlamaya başladıkları "Civitates Orbis Terrarum(Cities of the World)"adlı kitaplarında yer alan Kudüs çizimidir. Çizimde Kudüs’ün doğudaki Zeytin Dağı üzerinden görünüşü aktarılmıştır ve sağ altta gezilecek 48 adet mekanın listesi verilmiştir. Yukarıda Ezekiel’in Kudüs hakkında söylediği "Işte Kudüs! Onu, çevresindeki milletlerin ve ülkelerin tam ortasına yerleştirdim."sözü yazılıdır ki bu söz nedeniyle uzun yıllar Kudüs haritaların tam ortasına yerleştirilmiştir(akılsız-ve Ibranicesi kıt-bir din adamı yüzünden Musa’nın boynuzlu tasvir edilmesi gibi)
Hæc est Ierusalem, in medio gentium, posui eam, et in circuitu ejus terras.

14 Beğeni

7 Beğeni

Bir tane de Asterix’ten gelsin.

5 Beğeni

Abraham Ortelius 14 Nisan 1527’de doğmuş, 28 Haziran 1598’de ölmüş Flaman bir haritacıdır. Tarihteki ilk modern atlas olarak kabul edilen ve 70 harita içeren Theatrum Orbis Terrarum adlı eseriyle bilinir.

2 Beğeni

Bunu da atmazsam olmaz, Cristopher Columbus’un imzası. Yarısı Bizans Yunancası, yarısı Latince, ilginç ve güzel bir imza(Chrispto Ferens->Porter of Christ)
Daha sonraları “Amiral” unvanını da ekledi imzasına

1 Beğeni

Başlıktan bir şey anlamadığımı belirtmek
Değiştirilmesini önermek için girdim

ve ilginç bi şekilde ilgilendiğim bi konu çıktı hehe :smile:

3 Beğeni

Piri Reis’s Map 1513

resim

Dünya Haritası üzerine oturtulmuş
resim

4 Beğeni

Piri Reis’i unutmuş olmamdan dolayı özür dilerim. Başlık için çok gerekli, bunu gönderdiğin için teşekkürler.
Bari biraz bilgi ekleyeyim. Piri Reis’in haritası Columbus’a üç seyahatinde de eşlik eden ve yerliler tarafından öldürülen Juan de la Cosa’dan 13 yıl sonra çizilmiş, Cosa’dan sonra da çizilmeye devam edilen haritalardan yararlanılmış ve bazılarından iyi olsa da haritacılık anlamında pek de iyi sayılmayan bir haritadır.

***Juan de la Cosa’nın haritası

Sebastian Münster’in 1540’lı yıllarda çizdiği haritadan daha iyi tabi ki…
e736d34fe550df9fd2319e2d317970d2
Columbus’a yol gösteren harita Florensalı astronom ve matematikçi Toscanelli’nin ona gönderdiği haritadır. Toscanelli(1482’de ölmüştür, Amerika’nın keşfinden 10 yıl önce)batıya gidilerek Çin ve Japonya’ya, Güney Asya adalarına ulaşılabileceğini söylemiştir. Cippangu yazılı ada Japonya, Cathay ve Mangi ise Çin’dir. Haritada Amerika görülmez(beyaz renkli harita günümüz ile karşılaştırma maksatlıdır)

5 Beğeni

Güzel bir başlık olmuş, takipte olacağım.

2 Beğeni

8c6066862ca38aa823d3baf0931f992c
(resim düşük kalitede oldu, asıl yüklemek istediğim dosyanın boyutu büyük olduğu için yükleyemedim
Benim çok ilgimi çeken bir haritadır, yonca şeklinde dünya haritası. Heinrich Bünting’e ait 1591 tarihli bir haritadır ve tabi ki tam merkezinde Kudüs vardır. Asya, Avrupa ve Afrika yoncanın birer yaprağı olarak Kudüs’te birleşirken Iskandinavya ve Britanya kuzeyde ayrıdır. Amerika’yı da ucundan kıyısından olaya dahil ederek zamanının popüler kültürüne ayak uydurmuş Bünting, ayrıca keşfedilmiş/bilinen sulara bile deniz yaratığı çizerek eski haritacılık anlayışındaki bilinmeyen topraklara canavar koyma geleneğine aykırı hareket etmiştir. Haritayı incelerseniz yerleştirmelerin ne kadar kötü olduğunu da fark edeceksiniz. Heinrich Bünting aslında Protestan bir din adamı, Itinerarium Sacrae Scripturae isimli eserindeki haritalara bakarsanız daha pek çok ilginç harita bulabilirsiniz

4 Beğeni

Bu adam gerçekten de ilginçmiş

3 Beğeni

Oha, çok iyi şeyler geliyo… :smile: tuttum ben bu başlığı

1 Beğeni

Cosmas Indicopleustes isimli Hint seyyahın dünya modeli… Bu harita Orta Çağ’da bilginin ne kadar çabuk yok olduğunu ve dini anlatıların nasıl büyük bir önemle kavrandığını göstermesi bakımından önemlidir. Indicopleustes Hristiyan Topografyası isimli eseriyle(!)bilinir. Bu modelde Incil’de bahsedilen ve kuzeyi çevreleyen dağlar(tek bir dağ ile resmedilmiş)görülür. Güneş bu dağın arkasına girdiğinde gece, öteki tarafta ise gündüz olur. Dağın eteğinden itibaren Akdeniz diyarı uzanır.

Bu harita da Akdeniz haritasıdır. Güneydeki iki girinti Kızıldeniz ve Basra Körfezi, kuzeydeki ise Hazar Denizi’dir-yanlış hatırlamıyorsam. Batı Akdeniz topraklarının dahi doğru çizilememiş olduğu haritada cennetten dünyaya akan dört büyük nehir de yer alır. Güneyde ve kuzeyde insanların Tufan öncesi yaşadığı topraklar yer alır. Zaten bakınca neyin neresi olduğu ve pek çok hata göze çarpıyor.
202B
Haritayı daha iyi anlatan bir yeniden çizim(?)

3 Beğeni

Anaksimadros’un dünya haritası. Iyonya’daki Miletus(bugünkü Aydın yakını)kentinde yaşamış Yunan filozofu. Hayatı hakkında fazla şey bilinmez. "Her şeyin özü sudur."sözüyle bilinen Thales’in öğrencisidir. Her iki filozofun da eserlerinden bugüne kalan olmasa da Aristoteles’in Thales hakkında söylediklerinden onun önemini anlarız, en bilineni de matematikteki Thales Teoremi’dir.
Kurgusal ve dini güçlerden uzak duran Anaksimandros bilim ve deney merkezli rasyonel düşünce sisteminin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Bu filozof sayesinde Iyonya kendine has bir rasyonel düşünce sistemine sahip olmuş fakat bu sistem Plotinus’un öğrencisi Porfirios’un başlattığı Yeni Platonculuk akımı ile yıkılmıştır. "Kainatın bir sahibi ve yaratıcısı vardır ve dışında durur"diyen Porfirios sonrası mistisizm artmış, bu yolla Hristiyanlık yayılmış ve "Vahiy akıldan üstündür."kafası(!)yaygınlaşmıştır.

2 Beğeni

João Freire isimli Portekiz haritacının Doğu Akdeniz ve Karadeniz haritasıdır. Pek ünlü bir kartograf değildir fakat 1546 yılında yayımlanan ve yedi haritadan oluşan atlasıyla bilinir. (Atlastaki haritaları incelemenizi tavsiye ediyorum)
NOT: Aslında Diskdünya(Discworld)haritası atacaktım fakat yüksek kalite bulamadım. Bulup atarsanız çok müteşekkir olurum.

4 Beğeni

Bu yeterli olur herhalde, redditte buldum. Normalde haritanın boyutu 5315 x 5429, mahale yüklediğimde boyutu küçüldü. Önceden boyutu büyük diye yükleyemediğim resimler olmuştu ama boyutunun küçüldüğüne ilk defa şahit oluyorum. :thinking:

3 Beğeni

Teşekkür ederim, Reddit’e de bakmıştım ama bulduklarım bunun gibi değildi. Genellikle resmi indirdim zaman kalitesi düşüyordu.

The Lord of the Rings dizisi. Sığması için biraz kırpmam gerekti.

4 Beğeni

Yuh, başlığın entellektüelliğine bak. Merakla takip ediyor olacağım.

3 Beğeni

Mücevher Savaşlarının(?War of the Jewels) sonuncusu olan Gazap Savaşı(War of Wrath) sonrası, Beleriand halklarının dostu kalan insan ırkı Edain’e tahsis edilen(!)adadır Númenor. Quenya’da Númenorë’dir tam ismi, Batı Diyarı yani.
Gazap Savaşı’nda Valar Beleriand’a gelerek büyük yıkıma sebep olmuştu Melkor’un ordularını dağıtırken. Nitekim kötülük ordularının dağılması ve Melkor’un zincirlenerek Valinor’a götürülmesi sonrası Beleriand tamamen sular altında kalmış, üzerinde bulunan ve son savaşın ardından hayatta kalan halklar göç etmişlerdi. Göç eden halklar arasında elflerle ilk tanışan ve hep onlara bağlı kalan insan ırkı Edain de vardı.

Valar Edain’i sevmişti, Edain de Valar’a sadıktı. Savaşlardaki üstün hizmetleri sonrası Valar bu insanlar için ayrı bir yurt inşasına girişti ve görünüş itibariyle bir pentagrama benzeyen adayı doğu ve batı diyarları arasını kaplayan Belegaer’den yükseltti. Ayrıca adaya yerleşen insanların lideri Yarı-elf Elros aracılığıyla hükümdar soyuna uzun ömür bahşedildi.
Adanın kuzey, güney, doğu ve batı yönlerinde yarımada şeklinde uzanan beş büyük burnun her birinin merkeze mesafesi dört yüz kilometre kadardı. Bu çıkıntıların her birine ayrı bir isim verilerek baktığı yön doğrultusunda adlandırılmışlardı: Forostar(Kuzey Diyarı), Andustar(Kuzeybatı Diyarı), Hyarnustar(Güneybatı Diyarı), Hyarrostar(Güneydoğu Diyarı) ve Orrostar(Doğu Diyarı). Adanın orta kesimine ise Mittalmar(Orta Diyar)denirdi ve doğu tarafındaki aynı adı taşıyan körfezin ucunda yer alan Rómenna(Limanı)dışında denize sınırı yoktu. Mittalmar’ın doğu kısmındaki küçük bir kesiti geri kalan topraklarından ayrılmış olup buraya Arandor, yanı Kraltoprakları/Kraldiyarı denirdi. Rómenna, kutsal dağ Meneltarma ve Kralların Şehri Armenelos’un da dahil olduğu Arandor hep en kalabalık nüfusa sahip olmuştu.
Adanın tam ortasında Meneltarma, yani Göğe Yükselen Sütun adı verilen ve Eru Ilúvatar müritleri tarafından kutsal kabul edilen dağ bulunurdu. Bu dağın etekleri engebesiz ve çimen kaplıydı, yükseklere çıktıkta eğim artarak bir noktadan sonra tırmanmak imkansız hale geliyordu. Tepeye ulaşmak için dönemeçli ve rüzgarlı bir yol açılmıştı.
Dağın zirvesine silahlı çıkmak yasaklanmış, kral hariç kimsenin burada konuşmasına izin verilmemişti. Her sene üç kez düzenlenen törenlerde kral halka hitap ederdi bu tepeden. Bu törenler ilkbaharın gelişiyle kutlanan yeni yıl ayini Erukyermë, yaz ortasında Eru Ilúvatar şerefine kutlanan Erulaitalë ve sonbaharın sonlarına yaklaşıldığında Eru Ilúvatar’a şükranların sunulduğu Eruhantalë ayinleridir ki hiçbiri Ilúvatar tarafından kutlanması buyurulan bayramlar değildir. Bir vakitler kalpleri hoş olan kral soyu ve onların sadık halkı tarafından gayet saf ve temiz duygularla kutlanan bayramlar Sauron’un Númenor’a fesat getirmesiyle azalmış ve yasaklanmıştır.
Bu törenler sırasında beyazlara bürünmüş hükümdar ve halkı sessizlik içinde tepeye tırmanırdı. Tepeye kartallar dışında hiç kuş uğramazdı, bunlar Manwë’nin Gözcüleri/Tanıkları idiler halkın onlara verdiği isimle. Birisi zirveye yaklaşacak olsa tepede daireler çizerek uçar ve üç ayrı kayaya konarlardı sonra, bu kartallar yalnızca Üç Ayin(Three Prayers)sırasında konmayıp kalabalık çevresinde uçarlardı.
Dağın gittikçe alçalarak çevredeki düzlüklerle narince birleşen etekleri adanın beş ayrı tarafındaki burunlara doğru ilerleyen bir sırt oluşturur, bu sırtlara Tarmasundar denirdi Sütunun Kökleri manasında. Dağın güneybatı yamacı ile tepeye çıkan yol arasında bir vadi oluşmuştu. Buraya Noirinan, yani Mezarlar Vadisi denirdi ve Númenor asillerinin mezarları burada bulunurdu. Büyük ölçüde çayırlık olan Mittalmar’ın güneybatı yöresi çobanların başlıca yerleşkesiydi.
Biraz uzun oldu, daha da uzun olabilirdi fakat adanın diğer beş bölgesini başka zaman anlatmayı düşünüyorum. Başlıktaki fantazya kelimesinin hakkını vereyim dedim.
NOT: Bazı kelimelerin sonundaki “ë” Ingiliz okurlar için, onlar kelime sonundaki “e” harfini okumadığından(bazı durumlarda) Tolkien böyle bir kolaylık eklemiş. Harfin üzerindeki iki nokta o harfin de okunacağını gösterir. Örnek: Fëanor, bu kelimede “e” harfi de okunuyor ve “finor” gibi bir okuma yerine Türkçe’ye daha uygun bir tonlamayla okunuyor kelime, her harf telaffuz ediliyor yani.

6 Beğeni