Captain Marvel'dan İlk Rakamlar Geldi ve Çok İyi Görünüyor

Yayınlandığı yer: http://sonkule.com/index.php/2019/03/11/captain-marveldan-ilk-rakamlar-geldi-ve-cok-iyi-gorunuyor/

Ne zaman Marvel Studios yeni bir karaktere ilk solo filmini yapsa nedense “Acaba bu sefer film batacak mı ?” “Bu sefer başaramadılar” “Bu karakteri zaten kim tanıyor ki.” gibi sesler yükseliyor. Her seferinde de gişe rakamları bu endişeleri boşa çıkartıyor. Captain Marvel açılış hasılatı olarak Kuzey Amerika’da 153 milyon, yabancı topraklarda ise 302 milyon dolar…

2 Beğeni

Fragmanların çok kötü olup ben dahil bazı insanların filme para vermemek istemesi de %1’de olsa etkili olabilir.

Çizgi roman sevmekle, filmleri sevmek arasında bir bağlantı yok bu arada. Bot kitlesini çizgi roman kitlesi ilan etmekte, çizgi roman seven insanların her filme koşa koşa gideceğine inanmakta sığ düşünceler.

2 Beğeni

Bunun şahsi fikrin olduğunun farkındasın herhalde. Fragmanın kötü olduğu evrensel bir gerçek değil. Senin şahsi fikrin.

Ben yazının hiçbir yerinde böyle bir iddia’da bulunmadım. Bot kitlesinin çizgi roman kitlesi olduğunu iddia etmedim. Büyük gişe filmleri diyerek çizgi roman filmlerinin dışındaki filmleri de belirttim. Çizgi roman severlerin böyle yapmasının ise beni daha çok şaşırttığını söyledim. Star Wars filmlerinin de saldırıya uğradığını biliyoruz. İki ayrı paragraftaki olguları birleştirmek ve bunu istediğin şekilde sunmak gerçekten ilginç.

Asıl sığ olan şey ise biliyor musun ? Çizgi roman uyarlaması filmlerin çizgi romandakine birebir benzemeyince onları kötü ilan etmek. Uzun zamandır böyle bir iddia içindesin. Bir film senin istediğin şekilde çekilmedi ya da çekilmeyecek diye otomatikman kötü olmuyor. Dünya’da kimse tek otorite değil.

5 Beğeni

Fragmanlar filmi merak etmem için etken olmamıştı, filmin PR sürecini de başarılı bulmadım. Açıkçası filmi izlesem mi izlemesem mi diye düşünüyorum ne zamandır.

İşin gişe kısmını ise epeydir baz almıyorum film değerlendirmelerimde. Black Panther’ın yerel gişesi Infinity War’dan fazla örneğin.

2 Beğeni

Filmin açılış gişesi çok çok iyi ama esas soru eğer bu film 8 yıl önce Cap: First Avenger yerine çıkan bir film olsaydı gişesi ne olurdu? Asıl irdelenmesi gereken bu bence.
Filmin gişesinde öncesindeki işlerin payının da olduğu bir gerçek.

2 Beğeni

Reddit’teki fragman postlarının altındaki yorumlara bakarsan filmi en çok bekleyen insanların bile fragmanlardan tatmin olmadığını görebilirsin. Redditte belirli kelimelere göre postları yüzde cinsinden sıralayan botlar var diye hatırlıyorum. Bulabilirsen deneyebilirsin.

Ayrıca bizde belirli ortamlardan fragmanı çok tartıştık zamanında @VivaLaVida’yı tanıyanlar onun bu filmi ne kadar beklediğini biliyor olacaklar o da benim gibi fragmanlarda karakterin özünün ne kadar es geçildiğinden dem vuruyordu.

Captain Marvel ilk fragmanı eleştiri yazımı paylaşıyorum neleri beğenmediğime detaylı bakabilirsin.

https://wp.me/p8oaIg-2tx

Öncelikle eleştiri botlarının kim tarafından kullanıldığına dair elimizde yeterince argüman yok.
-Brie Larson’ın ikonik RIP Stan Lee instagram postuna sinirlenen bir takım Stan Lee hayranı olabilir.
-Feminizm düşmanı bir takım cinsiyetçi insanlar olabilir.
-Zack Snyder’ın hayranı bir takım DCEU filmi hayranları dikkat çekmek ve bir Marvel filmini sabote etmek için yapmış olabilir.
Etc. Etc.

Sense bu botlara kendilerine çizgi roman hayranı diyenler diye nitelendiriyorsun? Peki sana sorum şu:
Sence bu insanlar çizgi roman hayranı mı?
Geek bilmemnesi diye siteler, bloglar, youtube kanalları açan insanlardan kaç tanesi sence çizgi roman tüketmiş insanlar. Sence toplam kaç tane fasikül okumuşlardır? Muhtemelen çok az. Redditten başka insanların bilgi ve ediminlerini kopyalıyor pek çoğu.
(Senin ve bu forumun bilgisine ve birikimine güveniyorum. Pek çok yazınızı beğendim şuana kadar. Forumuza üyeyim ve kullanıyorum tabi.)
Peki biz kendisine geek diyen kitle içerisinde bile tam anlamıyla kim çizgi roman hayranı ayrımını yapamıyorken ve yapmamız gerekmiyorken. İki film izleyip delirip rakip firmaların içeriklerine saldıran bir takım veleti neden çizgi roman hayranı ilan edelim?
Yoksaymak varken özellikle de.

Blockbusterların %70’i çizgi roman uyarlaması %25’i kitap uyarlaması.

Sevmiyorlar işte sorun o. Filmleri izleyip 50-70 yıllık külliyatları yalayıp yuttuklarını ilan eden insanlara çizgi roman hayranı demek bana doğru gelmiyor. Onların kendilerini ne olarak gördükleri önemli değil. Sinema filmleri ve çizgi romanlar ancak birbirlerini teşvik edebilir bence. Filmleri uyarlama olarak değerlendirdiğimden tabi çizgi romanların filmleri eleştirmede önemli bir kıstas olduğunu düşünüyorum tabi ben ama bunun konumuzla pek alakası yok.

Onların bir kısmının gayet geçerli bir argümanı var. Hatta oldukça küçük bir kısımın derdi kadın başrol ki Star Wars’a bir şekilde bağlanmış insanlar Prenses Leia ile büyümüşlerdir Leia öyle bir ikondur ki Rey’i bağırlarına basmalarında emeği büyüktür. Sinema tarihinin en ikonik kadınlarından biri prenses.

Yok değil. Eğer film kıstasında uyarlama senaryo diye bir olgudan bahsediyorsak ki bahsediyoruz akademi sağolsun. Filmi yargılamamızda çizgi romanları bir yerde baz almak zorundayız. Birebir uyarlama olamaz hiçbir sinema eseri ancak bir uyarlanan eserin özü sinema filminde kaybedilmişse bu o sinema eserinin değerini zedeler. Hikaye örgüsünün değiştirilmesi ile eserin özünün yitirilmesi birlikte değerlendirilemez.

Bir eserin kalıcı olabilmesi için külliyata yeni şeyler eklemesi gerekir. Eğer yazdıklarımı doğru değerlendirseydin, Superman: The Movie filmini neden bu konuda altın standart olarak değerlendirdiğimi anlayabilirdin. Çizgi romandaki özü koruyarak hikaye kurgusuyla Superman külliyatına onlarca öğe kattı o film. Blockbuster kurallarını değiştirdi. Benim bunu yüceltmemle MCU’nun Iron Man’in şerefsiz karakterini filmi izleyen çocukların etkileneceği sevimli ve karizmatik lider olacak şekilde 360 derece değiştirmesini eleştirmemi bir tutamazsın.

2 Beğeni

Bence doğru bir bakış açısı. First Avenger zamanında çıksaydı bu kadar büyük gişe yapacağını düşünmüyorum. Belki de bütün gişe yolculuğunda 455 milyon yapardı. Şimdi ise ilk dört günde yaptı.

Yalnız burada en büyük başarı şu. İşin markaya dönüşmesi. MCU artık çok önemli bir marka. İnsanlar o evrende zaman geçirmeyi seviyor. Tartışmayı, teori üretmeyi, fan fiction yapmayı vs. Böyle bir markayı üretmek ve bunu sürekli kılmak da çok büyük bir başarı. Bunun meyvesini de artık yaptıkları her filmde yiyorlar.

5 Beğeni

Filmin gişe başarısında Infinity War ve Endgame arasındaki sürece denk gelmesinin etkili olduğunu düşünüyorum. Evet MCU filmleri artık gişede belirli bir çıtayı rahatlıkla aşabiliyor ama bu filmdeki örneğin bir benzerini Ant-Man ve Doctor Strange’te göremiyoruz ki çok daha iyi filmler olduğunu belirtenler de var.

1 Beğeni

Ben filmlerin uyarlamadan ziyade paralel evren mantığıyla görülmesi taraftarıyım. Çizgi romanlara baktığımız zaman sayısız paralel evrenle karşılaşıyoruz. Nasıl ki Ultimate evrenindeki Clone Saga, Earth-616’da ki Clone Saga’dan farklıysa MCU’daki Civil War, Earth-616’da ki Civil War’dan farklı olabilir. Çünkü farklı evrenlerin kendi içlerinde farklı dinamikleri var. Bu dinamiklere uygun hareket etmek zorundalar.

Bunun göreceli olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Ona bakarsan Marvel Entertainment’ın youtube sayfasında 1.1 milyon insan fragmanı beğenmiş. Beğenmeyen sayısı küsuratını bile tutturmuyor. O halde fragmanın muhteşem olduğunu da iddia edebiliriz. Benim anlatmaya çalıştığım fragmanın iyi ya da kötü olmasının göreceli bir kavram olduğu. Teknik anlamda bir sıkıntı olmadığı müddetçe bu olay göreceli.

Biz onları çizgi roman hayranı olarak ilan etmedik. Kendilerini öyle iddia eden insanlardan bahsettik. İddia’larının üzerinden yorum yaptık. Böyle bir tavrın filmlere de, çizgi romanlara da zarar verebileceğini anlatmaya çalıştık. Yazdıklarının çoğuna katılıyorum. Ama yazımda zaten farkı yeterince anlattım.

Sevmesin sorun değil. Zaten sorun olan karşı kampa yürütmek için bazılarının çok fazla efor sarfetmesi. MCU’yu sevmediği söyleyip, hiçbir filmi kaçırmadan izleyip, aylarca gömmeye çalışan o kadar insan var ki dışarda.

Evet doğru. O yüzdende birbirinden ayrı olarak değerlendirilmeleri gerekir. Zaten hemen hemen aynı olsa gereklilik sorunsalı baş gösterir.

Bunu seninle discord’da da tartışmıştık. Çizgi romanlar çok büyük bir kümülatif hikayenin sonucu bu noktaya geldi. Event’ler ve büyük crossover hikayeler senelerce yazılan ürünlerin sonucu olarak bu derece etkili olabiliyorlar. Filme uyarladığın zaman bazı şeyleri değiştirmek ya da azaltmak zorunda kalıyorsun. O kadar geçmişin yok. Hatta bazı karakterlerin hakkı elinde yok. Bazıları sinemada tutmadığı için solo filmi gelemiyor. Çizgi roman gibi değil bu.

Uyarlama senaryo dalında Oscar adayı olan Logan, neticede çoğunluğuyla Old Man Logan esinlenmesiydi. Ama Old Man Logan’la alakası bile yoktu. Ama son derece başarılı bir filmdi. İllaki aynı olması ya da bütün elementlerini kullanması gerekmiyor.

Evet var. Ama dokuzuncu filmi şimdiden gömmek ve internette kampanya yürütmek için geçerli argümanı yok. Sıkıntı zaten bu. Yazıda da bunu anlattık. Filmi izle eleştir. Beğenmediği söyle. Ama filmin vizyonuna aylar kala ismi bile açıklanmadan bir tane bile görüntü görmeden kampanya yürütmeye başlıyorsan burada sorun var demektir.

3 Beğeni

Paralel evrenlerin bence başarıya ulaşmasında bu öze ne kattıkları çok önemli bir yere sahip. Earth X evreninin X-Men yorumu ile Ultimate evreninin X-Men yorumlarının arasındaki kalite farkını Red Son evreni ile Injustice evreni arasındaki farkı da bu ortaya koyuyor. (Injustice 2 yine toparladı.)

Benim redditi yazma konusundaki nedenim orada beğenenler ile beğenmeyenlerin tartışmasına bakabileceğimiz gerçeğiydi tartışma ortamı likelardan daha değerli bence ama anlıyorum yorumunu.

Evet var, bunun tam tersi de var. Buna pek bir şey yapabilmek mümkün değil.

Bu kötü bir esere bahane olmamalı ama. Ellerindeki karakterlerle iyi hikaye anlatabildiklerini biliyoruz. Bkn. Winter Soldier. Diğer taraftan da bu kötü eserleri de başka şansları yoktu diye yermemek anlamsız geliyor bana.

Logan’ın adaylığını eleştiriyordum ben.

Holiganları bir kenara bırakacak olursak kurulan çok yanlış temel pek çok insanda filme gitme istediğini zedeledi. Last Jedi’ın yaptıklarını giderebilmek pek mümkün görünmüyor. Yeni filme gitmemek isteyenleri anlayabiliyorum. Ayrıca satılan her oyuncak her bilet Disney kanadına bu yanlış temelin üzerine daha fazla şey üretmek için teşvik verecek bunu unutmamak lazım.

1 Beğeni

Heh bu güzel bir örnek buradan gidelim. Şimdi MCU Filmleri Sıralaması başlığına baktım. Orada Civil War’u listeye almadığından ötürü beğenmedin kabul edip yorum yapacağım. Mesela ben Civil War’u beğendim. Çizgi romandan çok farklı olduğunu farkındayım. Şimdi adam temel kısmı almış. Steve Rogers ve Tony Stark’ın ideolojik fikir ayrılığı. Bu konsepti kendi evreni içerisinde uyumlu hale getirmiş. Kendi evreninde o nokta kadar kullandığı elementleri toplamış. Bir önceki filmin bıraktığı Bucky sorunsalını çözmüş. Black Panther ve Spider-Man’i evrene katmış. MCU’nun geçmiş, günümüz ve geleceğindeki sürece uygun tasarlamış.

Şimdi çizgi romanla kıyasladığın zaman bambaşka dinamiklerle karşılaşıyorsun. Ben istemiyorum mu Reed ile Sue’nun ayrı taraflarda yer almasını görmeyi ? Ben istemiyorum mu Negative Zone’da ki Prison 42’yi ? Ya da her eyalete Avenger atanması. İsterim tabi ki ama bunun için çok çok büyük bir altyapı hazırlanması lazım. Infinity War’a hazırlanan altyapının bile üzerine çıkman lazım. Bu bağlamda filmin bırak Captain America 3 olması, Avengers bile değil. Marvel’s Civil War diye vizyona girmesi lazım. Ama live-action sinema işinde o iş öyle olmuyor. Oyuncularla sözleşmeler, filme ayrılan bütçeler, çekim takvimleri, oyuncuların role bağlılıkları (bak adam çekti gitti Batman rolünden) Bazen doğru zamanda, doğru hikayeyi, doğru noktada anlatmak gerekiyor.

Civil War’da bu bağlamda doğru zamanda, doğru şekilde yapılan bir filmdi. Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame öncesi bütün Avengers’ın ve evrenin statükosunu sarstı. Evrene kahramanlar arası bir ideolojik ayrılık sokarak en hassas olunan dönemde(Thanos’un gelişi) karakterleri daha derinlikli hale getirdi ve onların ilişkisine boyut kattı. Şimdi evrene bu kadar katkısı olan, teknik anlamda da sorunu olmayan bir filmi ben çizgi romana uymuyor diye nasıl sevmeyeyim. Evet Earth-616’dan farklı ama Earth-199999 için temel bir film.

Last Jedi’ı bende sevmiyorum. Filmi izlediğimde kendimi kandırılmış ve kalbi kırılmış gibi hissettim. Önümüzdeki film için benim de beklentim düşük. Ama dediğimiz gibi buradaki eleştiri ön yargı ile coşup, şimdiden dokuzuncu filmi karalamaya kalkan holiganlara.

2 Beğeni

Detaylı yanıt vereceğim müsait olduğumda.

Şimdilik şu kadarını yazayım. Abi Civil War kötü çizgi roman ya bence. Civil War hep kötü çizgi roman hem kötü film derim.

1 Beğeni

Haydaaaa bu komple değiştirdi Civil War tartışmasını. Neyse boşver o zaman :grinning: bambaşka konu bu.

3 Beğeni

Sonuna kadar katılıyorum.