Blade Runner

Bu şaheserlerin bir başlığı nasıl olmaz.

Bilmeyenler için Blade Runner efsane yazar Philipp K. Dick’in “Android’ler Elektrikli Koyun Düşler Mi?” adlı eserinden uyarlanan ve Ridley Scott tarafından sinemaya aktarılan noir bir bilim kurgu-distopya filmidir. Filmin Theatrical Cut’ı stüdyo zoruyla anlaşılması kolaylaşsın diye net ve klişe bir sona ve narratinge sahiptir. Ridley Scott yıllar sonra akıllanan stüdyonun desteğiyle iki yeni versiyon çıkarmıştır. En günceli ise isminden de anlaşılabileceği gibi 90’ların sonunda çıkan Final Cut’tır. İlk filmin çıkışından 35 sene sonra çıkan Blade Runner: 2049’un senaryosunu yönetmen Dennis Villeneuve üç kere yazdırtmıştır. İlk filmin yönetmeni Ridley Scott ikinci filmde de yapımcı koltuğundadır. İki film de birçok temaya sahip birbirinden başarılı filmlerdir ve özellikle ilk film çıktığı dönemin ve sonraki yılların sinemasını oldukça etkilemişir ve hala etkilemeye de devam etmektedir.

13 Beğeni

Dün, Denis Villeneuve’ün Shinichiro Watanabe ile Luke Scott’a çektirdiği Blade Runner 2049 kısa filmlerinden bahsetmiştim. Onları buraya koyayım, dursun.

7 Beğeni

Son yıllarda hatırladığım, devam filmi eskisi kadar iyi olan nadir eserlerden. 2si de başyapıttır benim gözümde.

giphy%20(3)

6 Beğeni

Hadi coşturalım o zaman burayı.

7 Beğeni

Fan olan kendini belli ediyor.

5 Beğeni

Seriler 2 filmde kalınca gıcık kapıyorum.

1 Beğeni

There are still pages left in this story.

“It’s such an inspiring place, the Blade Runner world,” he says – adding that he would be interested in another movie if it was ‘unconnected’ from the first two. “The problem is have is the word ‘sequel’. I think cinema needs original stories. But if you ask me if I’d like to revisit this universe in a different way, I can say yes. It would need to be a project on its own. Something disconnected from both other movies. A detective noir story set in the future… I wake up sometimes in the night dreaming about it.”

10 Beğeni

sdfasfsad
olağanüstü kareler

5 Beğeni

Blade Runner, Allien, Predator, Soldier, Firefly, Serenity yapımlarının aynı evrende geçtiğini öğrendim bu video sağolsun.

1 Beğeni