Bir Başkadır / ETHOS 🧿

BluTV’de yayınlanan Masum’u sevdiniz mi? O zaman arkanıza yaslanın ve bu mini serinin yaratıcısı Berkun Oya’nın bir sonraki Netflix projesi olan Bir Başkadır’ı (ETHOS) bekleyin.

Daha önce Bayrak oyunundan uyarlanarak BluTV’de yayınlanan Masum’un ardından serinin yaratıcısı Berkın Oya, bu defa bir başka oyunu olan Dünyada Karşılaşmış Gibi’den uyarlanacak yapımının çekimlerine geçtiğimiz aylarda başlanmıştı.

Bu yıl içerisinde yayınlanması beklenen dizi toplamda sekiz bölümden oluşacak ve Netflix özel içeriği olarak izleyenlerle buluşacak. Yapımcılığını Krek Film adına Ali Farkhonde ve Nisan Ceren Göçen’in üstleneceği dizi farklı geçmişlere sahip sekiz karakterin İstanbul’da yollarının kesişmesini konu alacak. Sekiz karakter, yeni arkadaşlıklar kurarken bir yandan da karmaşık geçmişleri ile hesaplaşacaklar.

Bu sekiz karaktere can verecek oyuncular arasında ise Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Eryiğit, Alican Yücesoy, Tülin Özen, Defne Kayalar, Bilge Önal ve Settar Tanrıöğen yer alıyor.

3 Beğeni
1 Beğeni

El6XayjWkAkcYwL
Resmi poster

1 Beğeni

Aristo’nun Ethos, Pathos ve Logos üçlemesine döner mi acaba? Masum belgeselinde Berkun Oya, Masum’un 2. sezonuna yeşil ışık yapıp hiç ses seda çıkmadığı için bir umudum yok. Gerçi bir sürü parametre var orada tek kendisinin istemesiyle de olmaz.

Bu min dizi olarak çekilmiş bir dizi üstelik bağımsız bir film kafasında belki Netflix isterse çekerler ama sanmıyorum.

Şu anda canım çok sıkıldı ya, YouTube’da tekrar izlemek için fragmanı açtım ama yorumlar gerçekten acı verici.

2 Beğeni

Evet dizi kalitesi ile ilgili Bir yorum olmaması üzücü.

Dizi nasıl olur bilmiyorum ama fragman çok kötü kurgulanmış, son zamanlarda izlediğim en sıkıcı fragmanlardandı. Renk kullanımında da bir uyumsuzluk var gibi geldi. Bunlara rağmen sade ve güzel bir iş olacakmış havası aldım. Çıkınca yorumlara bakacağız artık.

1 Beğeni

Bana kalırsa Berkun Oya hikayeyi bilerek anlatmak istememiş fragmanda, eğer istese zaten şimdiye kadar iki üç tane daha yayınlanır idi. Bu yayınlanan da laf olsun diye yayınlanmış gibi. En azından prodüksiyon hakkında fikir veriyor. Çıktığı an yerim bunu ben.

1 Beğeni

Ben her zaman hikayenin saklanmasından yanayım zaten. Ancak fragman içerisinde dizinin temasına dair veya diziye karşı heyecan yaratacak bir unsur da bulunmuyor. Diziden birtakım sahnelerle bizim diziye karşı bir fikre sahip olmamızı bekliyor. Yalnız buna çok kızmıyorum, ülkemizde fragman kültürü oturmuş değil. Yabancılar da dört-beş senedir düzgün fragman çıkarıyor zaten.

Edit: Netflix işleri arasından bunu çok iyi başaranlardan bir iki örnek:

Ben genel olarak beğendim ve Masum’u seven biri olarak da baya umutluyum. Fragmanda farklı tarzda yaşantılarda ama hepsi tanıdık olan karakterler görmek gerçekten Türkiye’de geçiyor hissiyatını iyi yaşattı bana çünkü çoğu Türk dizisi amerikan tarzda çekiyor bu işi. Beğenmediğim tek şey diyalogların tam anlaşılamaması. Ses kurgusundan mıdır miksajından mıdır nedir bilmiyorum, belki de sadece fragmana özeldir ama 2-3 kere izlememe rağmen kulaklık takıp sesi iyice yükselttiğim zaman anca anlayabildim karakterlerin diyaloglarını.

O kadar yerel işten sonra ilk defa gerçek anlamda meraklandığım Netflix Türkiye dizisi. Tabii Masum’un kredisi var bunda.

1 Beğeni

Şu ana kadar beni en çok heyecanlandıran Netflix-Türk dizisi bu oldu. Fragmandaki görüntülerin sinematografisini çok beğendim. Yönetmenin tercihleri de çok ilginç geldi; kameranın konu olan kişilere yer yer zoom yapması (Zoom tekniğini hiç sevmesem de dizinin anlatımına çok yakışmış gibi) ve bunun diziye yayılmış olma fikri beni cezbetti nedense. Fragmandaki müziği de sevdim, umarım müzikleri bu kadar iyi olur. Dizi çok dağınık ilerleyecekmiş gibi duruyor, hikayesiyle tatmin eder mi bilmem ama sırf sinematografisi için bile izlemeye değer.
Fragmandan birkaç görseli bırakmadan olmaz:

3 Beğeni

Berkun Oya facts.

1 Beğeni

Öf diyorum, çok güzeldi ilk bölüm. Tüm bölümler bu kaliteyle gider. Hikayenin nereye varacağını tahmin etmek mümkün değil.

1 Beğeni

Bu sefer olmuş. Nihayet bir Netflix Türk dizisi olmuş.

3 Beğeni

Yapma be :confused: 2,5 bölüm izledim ve o uzun uzun bakışmalı klişeler ile ucuz doyaloglar beni çok baydı. Tamam gerçekten iyi oyunculuklar var ama ben senin gibi olmuş diyemem. Tamamını izlemedim tabiki ama 8 bölümlük dizinin 2,5 bölümü de bir şeyler anlatmalı diye düşünüyorum. Beklenti farkı da olabilir tabiki.

Edit: Diziye herhalde tek “olmuş” diyemeyen benim :joy::joy: Kötü demiyorum tabiki ama şu fazla sanatsal havası sebebiyle karakterlerin gereğinden fazla bakışmaları (gerçek hayatta bu tarz imalı imalı laf sokmı bakışma neredeyse hiç olmaz) sözümona entelektüel havadaki kişilerin daha da uzun bakışıp saçma sapan cümleleler kurması bana çok yapmacık geliyor. Neyse sanırım zorla tamamlayacağım diziyi.

1 Beğeni

İlk 3 bölümü izledim, ben aksi yönde düşünüyorum. Bakışmalar terapi seanslarında var çoğunlukla, orada da ikili hatta üçlü bir terapi anlatımı olduğu için karakterlerin duygu durumları için ufak esler verilmiş. İç ses kullanmadıkları için iç sesler bir diğer terapi seansında aktarılıyor. Klişe yerli dizi bakışmaları değil bunlar. İç içe geçen bir anlatım olduğu için bu duraklamalar yerinde olmuş bence.

Benim yerli yapımlarda en çok eksikliğini gördüğüm şey diyalog kalitesi, dizi bu açıdan da başarılı. Bir kaç ufak diyalog dışında kulağımı tırmalayan bir şey duymadım. Meryem ve ailesi için ucuz şive numaralarına kaçılmamış. Doktorların tarafında ki pasif agresif tutum, plaza çalışanlarında çok defa şahit olduğum “kurumsal şirket çalışanı laf sokmalarının” izlerini gördüm. Bu tarz yerlerde açıktan laf sokulmaz, kibarlık elden bırakılmaz. Yani en azından ben o havayı aldım.
İlk 2 bölümün sonundaki Ferdi Özbeğen görüntüleri de çok iyi düşünülmüş. Piyano başında arabesk soslu şarkılar, bu zıtlık bilinçli olarak seçilmiş gibi geldi ama benim kuruntum da olabilir.

Diziyle ilgili problemim alt-metninde ama sadece 3 bölümü izlediğim için o konuya girmiyorum, bi bitsin derdini döksün ortaya bakalım. Tahmin ettiğim gibiyse çok pis çakacağım çünkü :wink:

2 Beğeni

Biraz önce bitirdim, Gülbin karakteri ve ailesini açıklamak dışında tatmin oldum. Yani üstüne diyecek bir şey bulamadım, kendi tonunu çok güzel oturtmuş bir işti. Berkun Oya’nın kalemine ve gözüne sağlık. Peşi sıra gelir umarız.

1 Beğeni

İkinci sezon ihtimali varmış basında yer alan bilgilere göre. İkinci sezondan önce Masum’daki gibi bir mini belgesel olsaydı.

1 Beğeni