Bilimselleştiriliyoruz

Peki böyle bir ortamda neden bilim ile ilgili bir konu yok. HADİ BİLİMSELLEŞELİM.

1 Beğeni

http://noroblog.net/2019/08/04/kitap-odullu-noroblog-quiz-beyin-yalanlari-ve-gercekler/ çözün bakalım. Sorular çok basit. Kaçta kaç yaptığınızı buraya yazın. Hangi soruda hata yaptığınıza da yazın üzerine konuşalım.

Başlığı görünce ortaokulda verilen fen ödevleri geldi aklıma.

image

4 Beğeni

Çok severdim bu tip ödevleri yapmayı. Değişik değişik şeyler yapmaya çalışırdım hep.

1 Beğeni

1 yanlış.

1 Beğeni

Hangisini yanlış yaptın?

Beynin sağ sol tarafı.

1 Beğeni

Açıklamaları okuduysan doğrusunu öğrenmişsindir. Yine de iyi skor tebrikler.

Vücudumuzda nöronlar üretilemezken beynimizde üretilebiliyor mu yani?

Hayır vücudunda da üretiliyor. Bu yanılgı şuradan geliyor. “Topa kafa atarsan beyninde 1000 nöron ölür ve yenilenmez.” Bu argüman benim küçüklüğümden beri var ve hala olduğunu gözlemliyorum. Vücudumuzda bulunan her şey yenilenebilirdir. Belli bir yere kadar tabii ki.

Daha bu sene fen dersinde nöronların üretilemediğinden bahsetmişti hocamız. Bu eğer bir yanılgıysa gerçekten yanlış öğretiliyor.

https://www.google.com/amp/s/evrimagaci.org/noronlar-omur-boyu-yenilenir-ve-buyurler-1020/amp?espv=1 konu hakkında bir yazı buyrun.

1 Beğeni

Bu quiz de beyin hangi tarfı sorusunun cevabı bu

Beyindeki her bir fonksiyon farklı bir beyin yarıküresindeki bir bölge tarafından gerçekleştirilebilir. Örneğin konuşma ve anlama sağlak insanların hemen tamamında, solak insanlarınsa %80’ine yakınında beynin sol yarıküresinde gerçekleşir. Ancak hiç kimse sağ ya da sol beyinli değildir. Çoğu zaman basit bir iş için bile beynimizin iki yarıküresi birden çalışır, biri baskın değildir.

Bu soruda şöyle bir ifade geçiyor

sağlak insanların hemen tamamında, solak insanlarınsa %80’ine yakınında beynin sol yarıküresinde gerçekleşir.

Ben buradaki %80 ifadesine takıldım açıklayabilecek var mı ?

Sağlakların %99 unda sol tarafında, solakların da %80ninde beynin sol yarım küresinde bulunur diyor. Eğer tam olarak anlamadığın buysa. Solakların %20 ihtimalle sağ yarım küresinde de olabilirmiş konuşma ve anlama alanı.

Şimdi tekrar bi’ okudum anlamadığım kısmı daha iyi açıklayabilirim. O %20lik sapma oranını neden var ? Ben bunu merak ettim.

Buna net bir cevap veremem. Şöyle bir yorum getirebilirim; evrim belli bir düzlemde işlemiyor. Canlının yaşamını sürdürebilmesi için rasgele ilerliyor.

Simülasyonda mı yaşıyoruz sizce? Simülasyon teorisinde bulunan üst akıl denilen gözlemciler sizce tanrılar mıdır?
:link:: https://evrimagaci.org/simulasyon-teorisi-nedir-bir-simulasyon-icinde-yasiyor-olabilir-miyiz-936

1 Beğeni

Evren bir simülasyon olsaydı dediğinin aksine, evrim belli bir düzlemde işleyen rasyonel bir şey olmaz mıydı?

1 Beğeni

Evet :grinning:. Ama biz bunu yine rasgele olarak algılardık. Yazıyı okuduysan üst akıl varlıkların kendilerinin nasıl evrimleştiğini simüle etmek üzerine kurulmuş bir simülasyon olabilir diyor.

1 Beğeni

Şu tarz haberleri de başlığa sallayalım,

5 Beğeni