Bilgisayar, Telefon ve Aksesuar Önerileri

Hiç sanmıyorum zarar vereceğini.

1 Beğeni

Arkadaşlar selam. Doğru yer mi bilemedim ama danışacağım konu ile en alakalı başlık burasıydı.
2 gün önce yeni aldığım laptop geldi. Ben bu sene İTÜ’yü kazandım ve İTÜ’nün bedava Windows lisansladığını duyunca Windows10 için boşuna para vermek istemedim ve freedos bir cihaz aldım. Windows’u, oyunları falan her şeyi kurduktan sonra dün lisanslama işlemini yapmak istedim fakat öğrendim ki bunu yapabilmem için en başta indirdiğim windows dosyasını İTÜ’nün internetine bağlıyken indirmem lazımmış. Ayrıca bir arkadaşın dediğine göre İTÜ lisans süresi bitene kadar bunu kullanabiliyormuşum.
Lafı çok uzattım biliyorum ama bu İTÜ’nün lisanslama muhabbeti hakkında da bir bilgisi olan vardır belki diye bunları anlattım. Şu an cihazımda windows etkinleştirilmemiş durumda. Bu bana bir sorun yaratır mı? İnternetten almaya kalksam sorun yaşar mıyım? Güvenilir ve uygun fiyata windows10 key alabileceğim bir yer var mıdır? Bilenler yardımcı olursa sevinirim

1 Beğeni

E-PTT’den Windows 10 Pro’yu OEM şeklinde 12TL’ye aldım. 10 aydır hiçbir sıkıntı çıkarmadı. Satıcı hakkında minik bir araştırmayla nereden alacağına karar verebilirsin. Bir de Windows’u kurarken UEFI kurmuşsundur umarım.

1 Beğeni

aynen uefi kurdum. Ya ben bu konulara pek hakim değilim korkum da biraz bu yüzden. Aynı kodu başkalarına da veriyorlarmış, ileride sorun çıkıyormuş tarzı çok yorum okudum. Windows’un sitesine girsen 1000TL falanmış. Bu kadar pahalı bir şeyi ucuza alırken tırsıyor insan :smiley:

1 Beğeni

Technopat’ta şöyle bilgilendirici bir yazı var. Okumuşsundur muhtemelen.

" OEM Key ya da OEM Lisans en basit haliyle tek bilgisayarda kullanılmak üzere hazırlanmış lisanslardır. OEM (Original Equipment Manufacturer) Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelir. Genellikle üreticiler tarafından laptoplarda ya da işletim sistemi kurulu gelen hazır sistemlerde kullanılır. OEM lisansın en önemli farkı, tek cihazda kullanılmak üzere hazırlanmış olmasıdır. Yani lisans anakarta gömülür ve başka anakart kullanılan bir sistemde kullanılamaz. OEM lisans Microsoft tarafından üreticilere satılır ve son kullanıcı tarafından direkt Microsoft’tan alınamaz.

OEM lisanslar, son kullanıcıya perakende şekilde satılan lisanslardan aşağıdaki özellikler hariç tamamen aynıdır.

1. OEM lisanslar ilk ve tek bilgisayarı lisanslayabilir. Başka bilgisayarda kullanılamaz.
  2. OEM lisans anakart haricinde her türlü donanım değişim ve yükseltmesine izin verir.
  3. OEM lisans kullanıcılarına Microsoft destek elemanları tarafından direkt destek sağlanmaz. Destek için üreticiye başvurulmalıdır.

Eğer sisteminizde anakart değişimi yapılırsa OEM lisans yeni anakarta aktarılamaz!

Retail yani Perakende Lisans , OEM lisansın tersine aynı anda olmamak kaydıyla birden fazla bilgisayarda kullanabilirsiniz. Retail key teknoloji mağazaları ve Microsoft Store 'da satılan lisanstır. Yani teknoloji mağazalarından aldığınız lisanslar kutu ile satılan retail keylerdir.

1. Retail yani perakende lisansları diğer bilgisayardan kaldırmak şartıyla yeni bilgisayara taşıyabilirsiniz.
  2. Retail lisans anakart dahil tüm donanımların değişim ve yükseltmesine izin verir.
  3. Retail lisans kullanıcılarına Microsoft destek elemanları tarafından ücretsiz destek sağlanır .

Lütfen e-ticaret sitelerindeki satıcıların dolandırıcı olabileceğini unutmayın. OEM key alışverişi yapmanın sizin sorumluluğunuzda olduğunu göz önünde bulundurun. "

1 Beğeni

Bir arkadaşla konuştum da şimdi. Onun da bilgisayarcıda çalışan bir arkadaşı varmış kod atmış ona key falan girmeden lisanslamış. Bu konu hakkında bilgin var mı?

1 Beğeni

Öyle bir şey hakkında bir bilgim yok ama lisanslamaktan ziyade dolaylı yoldan cracklemiş gibi geldi bana.

1 Beğeni

Daha önce Everest marka mouse kullanan oldu mu?

Kamu spotu:

KAÇ EVEREST’TEN KAÇ

Kamu spotu bitmiştir.

4 Beğeni

Hadi ya :joy: sorduğum iyi olmuş o zaman

Kablolara gelemeyen biri olarak Logitech M510 kullanıyorum, tek pil kullanırsan oldukça hafif ve rahat oluyor. Daha önceden altı sene falan M185 kullandım, ondan da çok memnundum.

1 Beğeni

Microsoft veya Logitech al geç. Evde,işte çok ama çok uzun yıllardır mouse kullanıyorum yani belki yüz tane mouse eskittim bilemiyorum, kendi tecrübem bu iki markanın modelleri genellikle daha uzun ömürlü oluyor. Everest bir kere kullandım ikinci ayını doldurmadan mefta oldu. Hiç tavsiye etmem.

2 Beğeni

Kalpler bir. :pepeheart:

1 Beğeni

Ben de şu an M185 kullanıyorum :slight_smile: Biraz elime küçük gelmeye başladı, bir de kardeşim de bilgisayar kullanmaya başlayınca bu mouse’u ona verip kendime yeni alayım dedim.
M510’a baktım beğendim, sanırım onu alacağım. Bilgisayarımda bir tane USB 2.0 girişi var oraya arada telefonumu bağlıyorum. Bu mouse da USB 2.0 mı kullanıyor?

Benim de pek tecrübem yok, internette uygun fiyatlı olduğunu görünce bir sorayım dedim. İyi ki sormuşum yoksa alacaktım :smiley:

1 Beğeni

Bloody bakabilirsin bütçe dostu için, A4Tech’in alt markasıdır.

1 Beğeni

Çok soru sordum ama Logitech G300S kullanan var mı?

Bu başlık bunun için var. :smiley: En yakın arkadaşım kullanıyor, o yüzden ben de binlerce kez deneyim ettim. Tepkime hızı oldukça iyi, rekabetçi oyun oynamak gibi bir düşüncen varsa yarı yolda bırakmayacaktır. Malzeme kalitesi aynı fiyat bandındaki modellerin üstünde gibi geldi bana, özellikle kablosu çok sağlam. Temel bir gaming mousetan bekleyebileceğin her şey mevcut, muhtemelen programlanabilir de aynı zamanda. Ama her şeye rağmen laptop kullanacağın için kablosuz seçenekleri de bir gözden geçirebilirsin, taşınabilirlik anlamında çok daha rahatlık sağlar.

1 Beğeni