Bezdiren Şeyler - Mark II

“Gereksiz yabancı kelime kullanımı kasıntı ve dile aykırı.”
“Sizin Türkçe diye kullandığınız kelimeler de Türkçe değilkinem bi kerem”

adaa6037d4f8f067ae14fb9bd827e38d567d3043_1_500x500

1 Beğeni

Fotoğraf makinesi ile alakalı şikayet başlığı sandım ilk başta. Mark II ne ki burada?

2 Beğeni

Ben anlamıyorum ki neden bu kadar takılı kalınıyor bu konuda. Dünya tarihinde Türkçe kadar başka dillerden kelime alan daha da bir dil yoktur. Binlerce yıl boyunca başka dillerden başka kelimeler alıp, evrimleşen bir dilin şuan da alması kadar normal birşey yok.

1 Beğeni

Bence yakın zamandaki bir muhabbete gönderme çakmış mrt :smiley:

4 Beğeni

Metnin içinde dilde karşılığı bulunan sözcükler yerine yabancısı tercih edilince aklıma direkt bu gelir. Neyse arkadaşlar, plazalarda as soon as possible review edip sonra müşteriye feedback dönecek insanlar da lazım.

rdr

5 Beğeni

Ohaa hahahahahaaa

3 Beğeni

Yav tamam olum ben buna birşey demiyorum. Bune aq. Böyle konuşanda göremezsin zaten sokakta. Abartılmış bu. Ben cümle içinde ara sıra bazı kelimeler için kullanılmasına diyorum bunu. O normal. Bu verdiğin örnekteki gibi konuşan varsa gerzektir zaten.

1 Beğeni

Ama argümanı ‘‘türkçe zaten çok fazla kelime aldı, biraz daha alsın n’olacak’’ üzerine kurarsak gerzeklik sınırı diye bir şey kalmıyor. Bu sebeple gereksizse kullanma kısmındayım ben.

Bir yabancı kelimenin yaygın kullanılan ve anlam konusunda sıkıntı çıkartmayan bir karşılığı varsa kullanılmasını çiğ buluyorum.

1 Beğeni

Bende böyle düşünüyorum zaten ki mantıklısıda bu. Ufak tefek pek iyi karşılığı olmadığını düşündüğün bir kelimeyse hadi kullanırsın, o da bokunu çıkarmadan. Tabikide istediği kadar alsın sorun olmaz demiyorum bende. O așırılığa kaçar.

1 Beğeni

Bir dilin yüzlerce hatta binlerce yıllık sosyokültürel seçilimle kelime dağarcığının bir nevi levha hareketiymişcesine kaymasıyla bizim sırf cool görünsün, değişiklik olsun diye ya da alışkanlıktan ötürü örneğin; heyecanlanmak yerine hype yapmak dememiz arasında yazla kış kadar fark var.

Kendi dilimizdeki yetersizlikten kaynaklı bu. Kasıntı duruyor, herkese hitap etmiyor ve dili yaralıyor.

5 Beğeni

Fikirsiz insanların iki üç beğeni, övgü almak için sosyal medyada prim peşinde koyun gibi hareketlerde bulunması. Ve bunlardan milyonlarca olması. Sadece bu kitle yüzünden bazen geçmişte yaşamak daha güzel olurmuş gibi geliyor. Her boş varlığın yorumunu görüyoruz.

Şuna bak mesela. Bunu cidden yazmış utanmadan :dd alıcısı var çünkü, kitle böyle avellikleri seviyor.

7 Beğeni

Tamam artık filenin baayanları diyeceğiz :smiley:
Görende sultanı küçültücü bir şey sanacak. Dansöz niyetine mi kullanıyoz la? Fileye hükmetme anlamında kullanılıyor.

3 Beğeni

Böyle şeylere takılmak komik geliyor bana. Tebrik ederim, kadınlar artık daha da eşit. Osuruktan nem kapmak için yer arıyor insanlar.

3 Beğeni

İnsan 3 saniye gider Sultan’ın anlamına bakar en azından. Bilinçli bir cahillik bu.

4 Beğeni

Ben sadece kavramla ilgili bir yorum yapayım.

Bildiğim kadarıyla unvan belirten sultan kavramının başka örneği yok, hem kadın hem de erkek için kullanılan bir kelime. Dük - düşes, kont - kontes, kral - kraliçe gibi kavramlar varken sultan kavramı hem kadın hem de erkek için kullanılıyor.

@Sefaistos daha iyi biliyordur muhtemelen.

4 Beğeni

Bu tweete takılmayın. Bunların genel olarak primciliğinden yakınıyorum. Öyle buldum galerimde attım.

3 Beğeni

Sultan kelimesine özellikle takılmadım ben. ‘‘Bir tarafa dev diyoruz, diğer tarafa peri; PERİ BABANDIR’’ da komik olurdu bence. Senin attığın tweet, benim verdiğim örnek vs yukarıda dediğim şekilde hissettiriyor bana.

4 Beğeni

Özellikle gofret ve kek ambalajlarını açarken ambalaj kekin/gofretin bir kenarına takılır sonra kekten/gofretten bir parça koparır ya hani?

4 Beğeni

Birbirini sevmeyen üyelerin her başlıkta konuyu bir şekilde diğer üyeye yönelik eleştirilerini yazmaya getirmesi. Bu konuyu konuşmak istiyorsanız Planet Sakaar diye bir başlık açılsın eleştirilerinizi ve sebeplerini yazın, bir de anket ekleyin herkes haklı bulduğu üyeyi seçsin.

5 Beğeni

Bazı insanların çöpleri rahatça yere atması veya yere tükürmesi…

4 Beğeni