Batman Chronicles

Detective Comics 27:

Kimya Sendikası Dosyası

‘‘Gizemli ve maceracı bir karakter olan Batman, kötülere karşı doğruluk ve adalet için mücadele etmektedir. Kimliği henüz bilinmemektedir.’’

Komiser Gordon’un evi. Gordon, yakın dostu Bruce Wayne ile sohbet etmektedir. Konu, son günlerde ortaya çıkmış ve şehri kötülerden koruyan Batman isimli esrarengiz kahraman hakkındadır. İkilinin sohbeti sırasında telefon çalar. Lambert isimli, kimya fabrikası olan bir iş adamı evinde ölü bulunmuştur. Olümüne yol açan bıçağın üzerinde, Lambert’in oğlunun parmak izleri vardır. Gordon, Bruce’a olay yerine birlikte gitmeyi teklif eder.
Lambert’in evine varan ikili, şüpheli oğul ile konuşurlar. Lambert’in oğlu, babasını kanlar içinde yerde bulduğunu ve bir an biliçsizce bıçağa dokunduğunu, bu yüzden bıçakta parmak izleri olduğunu söyler. Babası ölmeden önce ona bir anlaşma kontratından söz etmiştir. Gordon, olay yerindeyken bir telefon daha alır. Arayan Lambert’in iş ortaklarından Steven Crane’dir. Lambert’in onu arayıp bir tehdit telefonu aldığından bahseder. Aynı tehdit telefonunu kendisi de almıştır. Gordon, Crane’e evden ayrılmamasını tembit eder. Bruce ise, Gordon’dan izin isteyip olay yerinden ayrılır. Gordon’da birkaç adamını Crane’in evine onu korumaları için gönderir.
Fakat geç kalmışlardır. Esrarengiz katiller Crane’i öldürür ve tıpkı Lambert’te olduğu gibi onda bulunan kontratı alarak ordan uzaklaşmaya başlarlar. Birden önlerinde bir karaltı belirir. Bu, Batman’dir. Batman, katilleri etkisiz hale getirir ve ellerindeki kontratı alıp okur. Artık durum anlaşılmıştır. Lambert ve Crane’in iki iş ortağı daha vardır: Paul Rogers ve Alfred Stryker.
Paul Rogers, Lambert ve Crane’in öldürüldüğünü öğrenince soluğu Streyker’ın evinde alır. Kapıyı, Streyker’ın uşağı Jennings açar. Jennings, Rogers’ı bayıltır ve onu mahzene indirir. Amacı onu öldürmektir. Fakat Batman tam zamanında yetişir ve Jennings’i alt eder. Aynı anda, Streyker belirir. Streyker, Rogers’ı öldürmek için atılsa da Batman ona engel olur. Dört iş adamı, ortak bi anlaşma yapmıştır. Streyker ise diğer ortaklarını öldürüp, pastadan tek başına pay almak için tüm bunları planlamıştır. Son bir hamle ile Batman’den kurtulsa da, Rogers’ı öldürmek istedigi asit havuzuna kendisi düşüp can verir. Ertesi gün, Bruce, Gordon’on ofisine gitmiş ve son olaylar hakkında bilgi edinmiştir. Bruce, ofisten ayrılınca, Gordon:
-‘Bruce Wayne çok iyi bir genç ama çok sıkıcı bir hayatı vardır, eminim…’ diye kendi kendine konuşur. Bir sonraki sahnede, Bruce’un odasına girip, Batman kıyafeti ile odadan çıktığını görürüz.

Detective Comics 28

Şehirde esrarengiz bir çetenin gerçekleştirdigi mücevher soygunları konuşulmaktadır. Bruce Wayne, kirli bir geçmişi olan ama şu anda polis için çalışan Gimpy isimli şahıstan soygunlar hakkında bilgi alır. Ta bi, telefonda sesini değiştidirp, kendisini Komiser Gordon olarak tanıtaraktan bu bilgiye ulaşır. Aynı gece, soyguncularla karşılaşan Batman, soygunculardan mücevherleri alarak olay yerinden uzaklaşır. Polis, Batman’i görmüştür ve onun soyguncularla işbirliği yaptığını düşünürler. Batman’in istedigi de tamı tamına bu şekildedir.
Ertesi gün, bu haberi, soyguncuların lideri Frenchy gazetelerden okur. Frenchy ve adamlarından kuşkulanan Batman’ gizlice onları dinler ve soygunları onların yaptığından emin olunca, frenchy ve adamlarını etkisiz hale getirir. Frenchy, kavga sırasında pencereden aşağı düşer. Fakat, Batman onu yakalamayı başarır. Hayatını kurtarması karşılığında, Frenchy, soygunları onların yaptıgını anlatan bir itiraf mektubu yazar. Komiser Gordon, itiraf mektubunu ve paketlenmiş halde çete elemanlarını bulur.

Detective Comics 29

Doktor Ölüm

Doktor Karl Hellfern, daha sonradan bilinen ismiyle Doktor Ölüm, yaptığı deneyler sonucunda bir çeşit ölüm gazı geliştirmiştir ve bununla devleti tehdit edip para almak niyetindedir. Karşısında da tek engel olarak Batman’i görmektedir. Ona tuzak kurmak için gazeteye ilan verir. Bruce, ilanı okuyunca kararlaştırılan binaya gider. Doktor Ölüm’ün iki adamı, kahramanımızı pusuda beklemektedir. Batman, iki adamı saf dışı edince, karşısında dev adam Jabah belirir. Yaralı olarak Jabah’ın elinden kurtulmayı başaran Batman, doktora gidip muayene olur. Ertesi gün, arabasıyla yolda giderken Jabah’a rastlar ve gizlice onu takip eder. Böylece, Doktor Ölüm’ün malikanesini bulur. Gizlice içeriye girip, Doktor Ölüm’ün planlarını dinler. Tam zamanında ortaya çıkıp, Jabah’ı saf dışı bırakır. Doktor Ölüm ise Batman’e engel olmak isterken, devrilen deney tüpü sonucu çıkan yangında, dumanlar arasında kaybolur.