Başka Sinema

Bu başlık altında ana akıma girmeyen, alternatif veya düşük bütçeli filmleri & haklarında olan haberleri, röportajları paylaşabilirsiniz.

5 Beğeni

Macon Blair (I Don’t Feel At Home In This World Anymore, Hold The Dark, Blue Ruin & Green Room) Toxic Avenger’ın yeniden yapımında hem yazar hem de yönetmen görevini üstlendi.

1 Beğeni

Babadook’un yönetmeni (Jennifer Kents) tarafından yapılan Nightingale, Ağustos ayı için çıkış tarihi aldı.

2 Beğeni

Dogman’in (Matteo Garrone) yönetmeni tarafından çekilen ve başrolünde Roberto Benigi’yi (Life is Beautiful) bulunduran Pinokyo uyarlamasından ilk fotoğraf geldi.

2 Beğeni

Micheal B. Jordan, Warner Bros’un gerilim türünde olan Methuselah filmdinde rol alacak. Film konusunu İncil’den alıyor. 969 yıl yaşayan bir adamı konu alıyor İncil’de geçen bu hikaye.

1 Beğeni

Nicolas Cage, Mandy sonrası yönetmen Richard Stanley ile H.P. Lovecraft’ın hikayesi olan Color Out Of Space‘i sinemaya uyarlayacak. Prodüksiyon’a ise Mandy’de olduğu gibi Elijah Woods’un prodüksiyon firması Spectrevision geçiyor.

Ek Bilgi; Jóhann Jóhannson (Sicario, Prisoners, Arrival), hayatını kaybetmeden önce bu filme bestekâr olmak istediğini belirtmişti.

1 Beğeni

Deux jours, une nuit(İki Gün, Bir Gece) gibi filmlerde harikalar yaratan Dardenne biladerler bu sene yeni bir filmle geliyorlar. Film, Belçikalı bir gencin İslam’la ilgili aşırıcı bir tutum tutmaya başlamasıyla birlikte öğretmenini öldürme planlarını anlatacak diye geçiyor sadece… Dardenne biladerleri bilenler filmin güzel köşelere gidip güzel yorumlar yapacağını çoktan düşünmüştür. İlgi çekici bir iş olacak diye düşünüyorum.

Haber de yeni değil ama dursun şurada işte.

1 Beğeni
2 Beğeni

Yeni Terrence Malick filmi ad değiştirmiş. Radegund’dan, A Hidden Life’a.

1 Beğeni

Bu o kadar doğru değil… Yani genelleme olarak evet doğru ama sırf supervisor yok diye hata yapılacak da değil. Mesela Climax’e bakın, onda tamamen Dionysiak bir anlayış var. Filmin senaryosu bile olmadan çekildi, peki hata var mı? Yok, çünkü adam günde dörder saat prova yaptırıp 13-17 sahnelik kesintisiz çekim yaptı. Birbirini takip eden sahneler aynı gün içerisinde kesilmeden çekildi…

E ama bu zaten Noe’nun kendi tecrübesinden geliyor. Her durumda geçerli olmaz bu olay, istisnalar vardır elbet. Kısa film üzerinde çalışmış birisi olarak şunu diyebilirim, supervisor vital etken. Bir sahnenin devam eden kareyi temsil etmesi, sürekliliği sağlamak daha önce çekilen ile çelişmeden. Tek mekanda geçiyorsa çok daha zorlayıcı hatta.

Elbette zorlayıcı bir olay ama illa da olacak diye bir şey yok. Titiz çalışan bir yönetmenin, plan çalışması gibi basit bir şekilde bile bu hataları minimuma indirebilecektir.

İşte yeni başlamanın da sıkıntısı bu sanırım. Çektiğimiz ilk filmde her ne kadar plan yapsan da bazı yerlerde spontene girmen gerekiyor sahneye. Çok şey anlıyorsun o tecrübeden. Climax’in titizliği de bana göre bir yere odaklanmamasından kaynaklı. Sürekli haraket halinde ve zaten asidin etkisi ile çevre değişime uğramak zorunda gibi bir hissiyat veriyor. Tabi bu değerini indirgemiyor, muazzam iş orası ayrı.

1 Beğeni

Olabilir, mantıksız gelmiyor ama yine de ne bileyim hani… Belirli bir titizlikte gidersen o minimum seviyede hatayı yakalarsın. Tabii burada da, tamamen planlı ve titiz bir işin ne kadar sinema olacağı gibi tartışmalar çıkıyordu bir aralar.

Bana göre fazla titizlik de etkileyebiliyor bir filmi, hem iyi, hem de kötü yöne. Kimi hizmet etmek istediği anlatımdan uzaklaşabiliyor, kimiyse sembolizm üstüne sembolizm yedirebiliyor bu sayede. Ama bana kalırsa bir filmi izlerken nit pick yapmak gereksiz. Belli başlı bir “disbelief” farkındalığının olması lazım izleyende, tabi bu bana göre.

Bu da gitmek istediğin yola göre değişir ama genel anlamda kabul edilebilir evet.

1 Beğeni

Deli gibi bekliyorum

4 Beğeni

Hype.

7 Beğeni

High-Life çok ilgimi çekiyor, incelemesi;

Yeni çekilen Kara Delik fotoğrafı ile filmin bunu temsilinin kıyaslaması da şurada;

3 Beğeni

Çalıştıkları fizikçi gerçekten net iyiymiş

Claire Denis’i çok seviyorum. Robert ile yeniden çalışacaklar zaten

2 Beğeni