Avengers Mansion

Merhaba arkadaşlar. Bilindiği üzere bir title’a ait birçok çizgi roman aynı zamanda piyasaya çıkıyor. O yüzden bizde forumda şöyle bir yol izlemeyi düşünüyoruz. Avengers, Spider-Man ya da Fantastic Four gibi tek başlık açacağız. Amazing’i olsun, New’i olsun, Dark’ı olsun her türlü ana ve yan çizgi romanlar, ilgili ana karakterin başlığı altında tartışılabilecek, teori üretilecek. Avenger ile başlıyoruz.

Secret Wars’un en güncel çıkan cildi harika gözüküyor. Bayağı da beğenilmişti diye hatırlıyorum.

1 Beğeni

All New All Different dönemine başlamak istiyorum ama bu dönemi okurken sadece Avengers sayılarını ve eventlerini okusam Inhumans’ı falan atlasam hikayeyi anlamakta zorlanır mıyım?

1 Beğeni

Okursun. Sorun olmaz.

2 Beğeni

Peki bu dönemi genel olarak önerir misin? Pek sevilmedi galiba.

1 Beğeni

Herhangi bir sıkıntı yaşamazsın ama tavsiye mahiyetinde kişisel fikrimi belirtecek olursam ANAD dönemi hem ortalama seri kalitesi anlamında Marvel’ın en rezil dönemi hem de bu dönem içinde Mark Waid’in yazdığı Avengers serileri bu ortalama kalitenin dahi altında işler.

Edit: Tam bunu yazarken dönemle ilgili çekinceni belirtmişsin zaten, iyi denk gelmiş :smiley:

2 Beğeni

Evet :smiley: Bir yandan çeşitli sitelerde yorumları okuyordum da, herkes ağzına geleni söylemiş. Bu döneme ait kendi içinde güzel seriler var mı? Örneğin Ms. Marvel’ı tek başına okusam keyif alır mıyım büyük olaylara Avengers’a, eventlere bulaşmadan ?

Açıkcası okuyacak birşeyler arıyorum Marvel’da. Now dönemine bulaşmak istemiyorum. Fazlasıyla spoiler yedim neler dönmüş bitmiş herşeyi biliyorum. Günceli yakalamak istedim bir an önce. Bendis dönemini de baştan sona okumuştum.

1 Beğeni

Alabilirsin. Yalnız Ms. Marvel için de ANAD serisiyle başlamanı tavsiye etmem, yeni yayın dönemlerine geçildiğinde seriler 1. sayıdan itibaren tekrar numaralandırılıyor ama her serinin yazarı değişmiyor. Yazarı değişmeyen seriler de genellikle temiz bir başlangıç yapmak yerine kaldığı yerden devam ediyorlar. Genel bir sürekli yayın okuma tavsiyesi olarak bir seriye yeni bir yazarın devraldığı noktalardan başlanmasının en iyi tercih olduğunu düşünüyorum ben. ANAD döneminde de seriyi karakterin yaratıcısı ve öncesinde de yazıyor olan G. Willow Wilson yazmaya devam etmişti, bu örnekte daha öncesi de yok zaten. Bu yüzden Ms. Marvel’a başlayacaksan en baştan başlamanı tavsiye ederim.

Yani şu sayıdan:

1 Beğeni

Bunları Avengers serisi için söylüyorsan Marvel NOW döneminde Jonathan Hickman’ın yazdığı serilerden sonra çok iyi bir Avengers serisi çıkmadı henüz. Ama Fresh Start’la beraber başlayan Jason Aaron’un serisi Mark Waid’inkilerden bir nebze daha kendini okutabiliyor, istersen oradan başla. Tabii spoiler yemiş olsan dahi Hickman’ın yazdıklarına şans verirsen yine de keyif alırsın diye tahmin ediyorum. Güzel Avengers hikayeleri okumak istiyorsan daha önceki yıllarda Kurt Busiek’in ya da Roger Stern’in yazdığı sayılara da bakabilirsin.

Kurt Busiek şu sayıdan itibaren yazmaya başlıyor:

Roger Stern de şu sayıdan:

1 Beğeni

Teşekkürler, kastettiğim başlangıç buydu benim de. ANAD döneminde başlamıştı diye aklımda kalmış.Bunu okuyup, diğer yandan Fresh Start dönemi Avengers ve Spider-Man serilerine geçerim galiba.

Son bir sorum daha olacak. Güncel döneme geçmeden önce, Captain America Steve Rogers serisi ve Gizli İmparatorluk eventini okumak çok gerekli mi? Gerekli olmasa bile okumaya değer mi ?

Event ve crossoverlara girmek istemiyorsan Daredevil okuyabilirsin. Çok başarılı. Avengers okumak istiyorsan Avengers Disassembled ile başla eventler dahil ne varsa oku. Sırasına göre.

1 Beğeni

Bu event’in ardından Fresh Start’ta Ta-Nehisi Coates’in yazdığı Captain America serisi bu hikayenin sonuçlarından biraz besleniyor ama illaki okumanı gerektirecek düzeyde değil. Diğer seriler içinse hiç böyle bir çekincen olmasın.

O dönemde Captain America: Steve Rogers ve Captain America: Sam Wilson serilerini Nick Spencer birbirlerine bağlantılı bir şekilde yazmıştı. Okuyacaksan ikisini bir arada okumanı tavsiye ederim o yüzden. Bu iki seri harika seriler, sonrasında hikayeyi sonuçlandıran Secret Empire çok tatmin etmiyor ama o noktaya kadar çok güzel gelindiği için okumaya kesinlikle değer diyebilirim.

1 Beğeni

Bugün bayağı cilt ve okuma rehberi tartışmaları dönmüş, Marvel Unlimited aboneliği alsanıza arkadaşlar. Anlıyorum, eseri fiziki formda okumanın, koleksiyona eklemenin yeri çok ayrı, yayınevleri de desteklenmeli fakat uzun vadede inanılmaz masraflı ve yayınevlerini beklemek çile gibi. Marvel Unlimited’ta yapacağınız düzenli bir okuma rehberi ile 3-4 ayda epey bir külliyat tüketir ve çok ciddi tasarruf edersiniz. Ben öyle yapıyorum, kütüphaneye de sadece sanat değeri olduğunu düşündüğüm eserleri ekliyorum. Tavsiye ederim.

Marvel Unlimited çok Marvel okuyan herkes için hesaplı bir seçenek, ben de sanırım 5 yıldır falan kullanıyorum ama gönül rahatlığıyla tavsiye edemem. Özellikle çizgi romanlarını bilgisayardan okuyanlara, tarayıcılarda hem site hem de okuyucu inanılmaz yavaş çalışıyor, bu da okuma deneyimini epey etkiliyor. Tablet kullananlar için uygulaması biraz daha hızlı ve kullanışlı diyebilirim, ama onda da günler boyunca çökmesi veya beni durduk yere hesabımdan atıp iki gün erişim vermemesi gibi tatsızlıklar yaşadım. Dürüstçe söylemek gerekirse bazı korsan okuyucular daha kullanışlı. Öte yandan son 1-2 yılda kütüphanelerini çok genişlettiler, orada hakkını vermek lazım. Eskiden çok olurdu ama şimdilerde artık arayıp da bulamadığım çizgi roman neredeyse olmuyor.

Bu arada normalde yerel fiyatlandırma olmadığı için senelik 70 dolar bile bu hobiye ayırdığınız bütçeye bağlı olarak verirken insanı düşündürtebilecek noktaya geldi. Bu yüzden ufak bir tavsiye vereyim. Eğer Apple cihazınız varsa AppStore’daki Marvel Unlimited uygulamasında ilginç bir şekilde yerel fiyat var, şu anda aylık 35 lira. Bu fiyat uygulamasının benzeri abonelik açılabilecek diğer seçeneklerde (Marvel.com, Google Play) yok ya da yeni eklenmişse bilmiyorum. Ben bu şekilde geçen seneki yıllık aboneliğim sonlandığından beri birkaç aydır AppStore üzerinden aylık abonelik devam ettiriyorum. Aylık 35 lira birkaç hafta öncesine kadar senelik 70 dolar vermekten daha pahalıya geliyordu ama en azından harcama konusunda daha büyük özgürlük sağlıyordu. Kurun gün itibariyle yükseldiği noktada ise eğer bir fiyat güncellemesi yapmazlarsa şu anda daha ucuz bir seçenek haline geldi. DonanımHaber ölücüsü gibi mesaj oldu ama ilk kez deneyip görmeden bir anda 70 dolar vermek istemeyecekler ve Marvel.com’daki aylık 10 dolar fiyatlandırmasını pahalı bulanlar için bu bilgiyi vermek istedim.

3 Beğeni

Bende dijital okuyorum. Ama Türkçe çıkan her comics ve manga’yı destek mahiyetinde alıyorum. Zaten satışlar çok düşük.

1 Beğeni

Ben yaklaşık 2 senedir falan telefon üzerinden kullanıyorum; okuma, arama arayüzleri hızlı, tavsiye ve bilgi sistemi çok detaylı. O açıdan herhangi bir sorun yaşamadım ama evet, bilgisayar üzerinden çok hesaptan atma, donma, kredi kartı silme gibi sıkıntılar ile karşılaştım. Bu arada, insan kaynakları da çok iyi çalışıyor. Hemen geri dönüş sağlıyorlar.
Benim cümlelerim de çok viral gibi oluyor…

1 Beğeni
1 Beğeni