Atiye

Netflix 2.türk dizisin burada konuşalım.

Variety’deki haberde dizi için “Şimdiden iki sezonluk onay aldı,” diyor.

1.çoğul kullanarak kibarlık yapmışsın. :smile:

1 Beğeni

Diziyi izledim. Beklentimin üstünde çıktı. Hataları var tabi ama biraz önyargılarınızı kırıp izlerseniz oldukça zevk alacağınız bir dizi. Hikaye akışı iyi, saçma bulduğum noktalar oldu; tesadüfi olaylar falan. Buna ilerleyen bölümlerde açıklamalar getiriliyor. Ne kadar tatmin edici olduğu tartışılır ama. Semboller ve tarihi kalıntlar dizinin en ilgi çekici noktaları. Çok az da olsa Anadolu mitolojisine de değinmişler ve umarm devam eden sezonlarda daha da fazla mitolojik unsur görürüz. Cevaplanmamış çok soru var henüz, umarım devam sezonlarında üstüne konularak devam edilir.

İlk birkaç bölümün kurgusu biraz fazla kasıntı ve olmamış gibi geldi ama sonraki bölümler toparlıyor bu konuda. Rejisini de bence iyi kotarmışlar. En azından düz çekmek yerine farklı şeyler denenmiş. Benim beğendiğim planlar oldu bu konuda ama çok irite gelenler de olmadı değil tabi.

1 Beğeni

Dizinin adı neden yabancı pazar ismi ile açıldı ki? Bırakalım bu dandik isimle yabancılar uğraşsın.

Diziye gelecek olursak Netflix ikinci işinde işleri yoluna koymuş gözüküyor. İlgi çekici konu, kültürel ve tarihi yakınlık, iyi oyuncular ve bol gizem.

3.bölümü bitirdim, şu anlık tek sıkıntı gizemler bir yere bağlanamayacakmış gibi hissettiriyor. Hikaye anlatımı zayıf kalmış diyebilirim. Diğer bölümlerde belli olacak. Bir de Cem Yılmaz nasıl her filminde Arif karakterindeyse Mehmet Günsür de öyle olmaya başladı. Neyse devam.

EDİT

Dizi 4.bölümle beraber serbest düşüşe geçiyor, bu kadar düşemez dediğiniz yerde kendini top haline getirip daha da hızlı düşüyor.

1 Beğeni

Zaten iki sezonu tek seferde çektiler.

2 Beğeni

Dizinin main theme’i bu olsaydı çok çok iyi olmaz mıydı ya? Güzel uyuyor bence diziye. Araya mevcuttaki gibi Türk ezgileri de ekleyebilirlerdi şimdiki hali gibi.

1 Beğeni

Fragmanlar haricinde diziyi montajlayanlar dizi yayınlandığı her ülke için dizi başlarken başta isim değişikliği yapmayı gerek duymuyorlar benzeri Hakan Muhafız da vardı. İngilizce isim ile başlıyorlardı.

1 Beğeni

Başlığın açıldığı zamanı kaçırmışım o yazıyı yazarken.

1 Beğeni
  1. Bölümdeyim. Sesler neden bu kadar tuhaf bilen var mı? Gelen sesler çok derin ve sanki bir sıkıntısı varmış gibi geliyor.

Muhtemelen çoğu sahne de müzik kullanmadıklar ve çoğu sahne korku filmleri de çıkmış gibi hissettirdiği için olabilir.

1 Beğeni

Yapacak bir şey yok diye ilk bölümü izleyeyim dedim. Baya tertemiz iş olmuş ya ilk bölüm. Çekimler, prodüksiyon, oyunculuklar, hikaye anlatımı falan hiç sırıtmıyor. Yer yer diyalog batsa da genel anlamda gayet iyi. Çok şaşırdım yav, helal olsun. Sonraki bölümlerde de bu seviyeyi korur inş.

1 Beğeni

Olum birşey sorucam Türk dizisi izlerken mesela Hakan Muhafız, Atiye falan gibi, bazı kelimeleri anlayamadığınız oluyormu sizde de ? Yoksa sadece benlik mi bu durum ya.

Hani anadilim olan bir dizi izliyorum ama oyuncuların bazı kelimelerini falan anlamıyorum. Özellikle şu iki dizide oldu bu durum. Sessiz konuştuklarından mı yoksa fazla yabancı yapım izlemekten türk dizisi izlemeye bünye alışık olmadığından mı anlamadım.

2.bölümü açtım şuan Türkçe diziye Tr altyazı koydum öyle izliyom.

1 Beğeni

Diyaloglar hızlı olduğu için yetişemiyor musun, anlamını bilmediğin kelime mi oluyor?

1 Beğeni

Yok ya ikiside değil, çok içlerinden konuşuyorlar gibi geliyor. Ne dediklerini çıkaramıyorum. Hani karşında biri kem küm eder ne diyon la dersin ya, onun gibi.

1 Beğeni

Bence çok fazla yerli dizi izlemediğin de olabilir.

1 Beğeni

1 Beğeni

Replikler fazla Amerikanvari, ama ben beğendim Atiye’yi. Muhafız’dan sonra iyi bir zıplama olmuş.

2 Beğeni