Argüman Çürütme Arenası

Şimdi kulağa çok garip gelecek ama bence ilginç olur. Burada günlük hayattaki tartışmalarda kullanılan saçma argümanları çürüteceğiz. Üstteki üye klişe bir argüman sunacak, siz de cevap vereceksiniz. Cause why not? Ben başlıyorum:
“bizim zamanımızda ekmek için sıraya giriyoduk! suyumuz yoktu! AKP GELDİ BİZİ KUTARDII! CEHAPE NEDEN YAPMADI?!11! SİMDİDE YOL YAPIYOLAR! HİZMETLERİ GÖRÜNNNNNN!11!1!1”

Buyurun dövün.

Ekmek sırası diye kast edilen şeyin hangi zamana ait olduğunu sorgulamamız lazım. İnönü dönemini ele alırsak bunun saçmalık olduğu ortada çünkü global dünyaya yetişemeyen Osmanlı’nın savaştan sonraki perişan hali Türkiye’nin herkese 7/24 hizmet veremeyeceği apaçık gözükür. Başka bir zaman dilimi kastediliyorsa tek tek cevap vermek yerine neden bu durumun CHP ile ilişkilendirildiğini sorabiliriz. Bu algıya sebep olan şeylerden biri de halkın gökten buzdolabı, ekmek ve her türlü devleti hoş gösterecek varlık yağdığını düşünmesidir. Ekonomist olmadığım için bu kadar yazabiliyorum, babam Ekonomi mezunu olduğundan eğer biraz da genç olsaydı grafiklerle bu CHP ve Ekmek ilişkisinin saçmalık olduğunu daha iyi açıklayabilirdi sanırım. Benim argümanım da şu: Eğer dünya küre değil geoitse, neden NASA’nın çektiği fotoğraflarda küre?

3 Beğeni

Hangi partiden olursa olsun konuşan bi politikacı gördüğümde büyük oranda “yaw he he” diye izliyorum.

4 Beğeni

Dünya tam küre şeklinde gözükmüyor. İnanılmaz göze batacak şekilde geoit olarak gözükmesi de biçimce geoit.

3 Beğeni

Sevdiğiniz şeyleri ancak başkalarının sevdikleri şeyleri gömerek övebiliyorsanız fikirlerinizin bir önemi yoktur.

10 Beğeni

Tüm fikirler savunucuları için önemlidir ve genelde bu savunucular bazı başka fikirleri önemsemezler. Hatta kendi fikirlerini bu önemsemedikleri fikirler üzerinden saldırgan bir şekilde savunurlar. Bu bir fikrin önemine dair hiçbir şeyi değiştirmez, sonuçta bir fikrin önemi kişiden kişiye göre değişir. Yani değişen şey insanların akıllarında oluşan önem algısıdır. Fikrin önemini ölçmenin bir yolu olmadığı için bu algı da kişiden kişiye değiştiği için bu argüman ne tam olarak yanlışlanabilir ne de tam olarak doğrulanabilir.

3 Beğeni