Alıntılar

Basliktan anlasilir zaten (sarki sozu ve siir de olur).

4 Beğeni

“İçimde hiçbir arzu yoktu. Ne geçmişi, ne geleceği düşünmüyor, ancak yaşamakta olduğum anları biliyordum.”

“İnsanlara ne kadar çok muhtaç olursam onlardan kaçmak ihtiyacım da o kadar artıyordu.”

“Bu sondu.
Artık hiçbir şeyin değişmesine imkân yok,
lüzum da yok…
Demek böyle olması icap ediyormuş.

Yalnız söyleyebilsem…
Bir kişiye olsun içimdekileri dökebilsem…
Bunu sahiden istesem bile
Artık böyle bir insan bulmama imkân yok
Bende arayacak hal kalmadı…
Kalsa da aramam…”

6 Beğeni

“Ölüler için üzülme Harry, yaşayanlar için üzül. Her şeyden önce de sevgisiz yaşayanlar için.”

4 Beğeni

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

3 Beğeni

“Italo Calvino’nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı yeni romanını okumaya başlamak üzeresin. Rahatla. Toparlan. Zihnindeki bütün düşünceleri kov gitsin. Seni çevreleyen dünya bırak belirsizlik içinde yok oluversin…”
Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu-Italo Calvino

6 Beğeni

“Erkekler arasında bir çeşit gizli masonluk vardır.” Trevize sunuyordu “Ve bir erkek hemcinsini ele vermez. İstenirse yardım bile eder. Sanıyorum bunun sebebi belki de bir gün yardım görme sırasının ona geleceğidir.”

Asimov/Vakıf 4.kitap

Asimov’un böyle bir şey yazması hep garip gelmiştir.

6 Beğeni

4.kitap

3 Beğeni

“Erkekler genelde hareketlerinin sözlerin yerine konuşmasını tercih eder. Acı çektiklerinde, kimsenin sırtında yük olmak istemezler. İnsanların onlar için endişelenmesini istemezler. Öyledirler işte. Ama onlara zaman verirsen, er ya da geç senden yardım isterler. Ve istediklerinde, senin onlar için orada olmanı istediklerini anlayacaksın zaten. Bu yeterli değil mi?”

-Maes Hughes

4 Beğeni

Yara izleri çatallı yıldırımlar gibi, hoş bir hatıranın hatları gibi her yanını sarıyordu. Hepsi de düzgün ve gümüşiydi. Biri hariç.

Patrick Rothfuss - Rüzgarın adı

5 Beğeni

Bedevi bir kadına bir gün en çok hangi çocuğunu sevdiğini sormuşlar. kadın şöyle yanıt vermiş: “Hasta olanı iyileşene kadar, en küçüğünü büyüyene kadar, yolda olanı eve varana kadar”

Afrikalı Leo - Amin Maalouf

4 Beğeni

3 Beğeni

Rejimler yalnızca onları yok eden şeylerden uzak olduğu için değil, bazen de onlara yakın olduğu için korunur. Zira korku insanları rejime daha sıkı tutunmaya iter. Dolayısıyla, rejimlerden endişe edenler, korkuları uyandırmalı ve uzaktaki tehlikeleri yakındaymış gibi göstermelidir; böylece yurttaşlar rejimi savunacak ve gece nöbetçileri gibi asla nöbetlerini gevşetmeyeceklerdir.
-Aristoteles, Politika

4 Beğeni

“Her kavganın ezeli mazereti: son kavga olmak.”

Cemil Meriç/ Bu Ülke

4 Beğeni

“Bu nedenle size şunu söylüyorum: ‘Ne yiyip ne içeceğiz?’ diye canınız için, ‘Ne giyeceğiz?’ diye bedeniniz için kaygılanmayın. Can yiyecekten, beden de giyecekten daha önemli değil mi?”
-Kitab-ı Mukaddes, Yeni Ahit(Matta 6:25; Secundum Matthaeum, Nova Vulgata, Novum Testamentum)

3 Beğeni

En iyisi Feridun’un ilgisizliğini tabularla ve geleneklerle açıklamaktı. Annesinin ve babasının önünde evli bir kadına değil asılmanın, yan bakmanın bile özellikle yoksullar ve taşralılar arasında ölüm nedeni olduğu bir ülkede, benim bir aile mutluluğu havası içerisinde televizyon seyrederken her akşam Füsun ile kırıştırmayı aklımdan bile geçirmeyeceğimi Feridun’un düşünmesini ben de aslında makul buluyordum. Duyduğum aşk ve oturduğumuz aile sofrası o kadar çok incelikle ve yasakla çevrilmişti ki, her şeyimden Füsun’a sırılsıklam aşık olduğum belli olsa bile, hepimiz böyle bir aşkın olamayacağını kesinlikle biliyormuş "gibi yapmak"la yükümlüydük. Bu yükümlülüğümüzü asla bozamayacağımızdan da emindik. Bunu fark ettiğim zamanlarda Füsun’u hassas yasaklar ve törelere rağmen değil, onlar sayesinde bu kadar çok görebildiğimi anlardım.

MASUMİYET MÜZESİ - Orhan Pamuk

Yazarın kendini portrenin dışında tutarak yaptığı ve kendini sonradan ekledği bu tarz çıkarımlar nedense çok hoşuma gidiyor. Bir diğer yandan yukarıdaki sözler romanın işlediği dönem için gayet doğru sayılabilecek sözler.

4 Beğeni

Bugün tüm dertlerimden kurtuldum, hatta her türlü belayı defettim. Çünkü benim dışımda değil, içimde, kendi düşüncelerimdeydiler.

Marcus Aurelius - Kendime Düşünceler

6 Beğeni

“Düşüncenin doğasında iletilmek vardır: yazılmak, konuşulmak, gerçekleştirilmek. Düşünce çimen gibidir. Işığı arar, kalabalıkları sever, melezlenmek için can atar, üzerine basıldıkça daha iyi büyür.”
Ursula Kroeber LeGuin - Mülksüzler(The Dispossessed)

10 Beğeni

“Dünya’da insanların sayısı kadar “gerçek” vardır. ‘Yağmurlu günler sıkıcı ve hüzünlüdür. Güneşli günler eğlenceli ve iç açıcıdır.’ Eğer hayatın boyunca buna inanırsan, senin gerçekliğin bu olur. Ama sen yağmurlu bir günde de mutlu olabilirsin. Hayat, kelimenin tam anlamıyla bir perspektif meselesi.”

-Neon Genesis Evangelion

11 Beğeni

“Beş elementten* hiçbiri uzun süreli baskın kalmaz; dört mevsimden hiçbiri sonsuza kadar devam etmez; Güneş doğar ve batar; Ay giderek büyür ve küçülür.”
Sun Tzu - Savaş Sanatı
*Antik Çin ilminde beş temel element tahta, su, ateş, metal ve topraktı.

2 Beğeni

Kitabın iyiliği okunmasındadır. Bir kitap imlerden oluşur, bu imler başka imlerden söz ederler; onlar da nesnelerden söz ederler. Onu okuyan gözler olmazsa, bir kitap kavramlar üretmeyen imler taşır; bu nedenle de dilsizdir. Bu kitaplık belki de içinde barındırdığı kitapları korumak için doğdu; ama şimdi onları gömmek için yaşıyor.

Umberto Eco - Gülün Adı

6 Beğeni