Açık Uçlu Sorularınız

Zamanında Star Wars temalı daninolar ve pamuk şekerler satıldığını görmüş biri olarak beni şaşırtmıyor.

Popüler ve kült bir seri Star Wars imkanı olan hedef bir kitle seçip markayı kullanarak ekmek çıkarıyor kendine işte.

2 Beğeni

Star Wars her zaman bu kitlelere hitap ediyordu ki, şu an tek fark sadece o kitleye hitap etmesi. Yoksa Star Wars’un üzümü bile yapıldı zamanında.

3 Beğeni

Bir mecrada teknoloji editörü olsaydınız hangi konulardan bahsederdiniz? Şu an teknoloji gündeminde ilginizi çeken neler var?

1 Beğeni

Esasen şu an gündem işlemciler olmalı, hem Intel’in yeni ürünleri hem de Nvidia’nın ARM’ı alması sebebiyle ama tüketici tarafında bu gelişmelerin hitap ettiği kişi sayısı çok olsa da bir mobil ürünler ve oyun sektörü kadar ilgi görmüyor.

Teknoloji gelişmeleri son birkaç senedir büyük oranda cep telefonu ve gaming’ten ibaret denebilir.

1 Beğeni

Teorik soru:

Yapılan referandum sonucu %100 destekle savaşa giren bir ülkenin sivillerini öldürmek savaş suçu mudur?

Aynı soruyu %99,99 destekle girildiğini varsayarsanız cevabınız değişir mi?

4 Beğeni

Sivilleri öldürmek derken ele geçirilmiş bir bölgedeki silahlanmamış, teslim olmuş, karşılık vermemiş sivilleri duvara dizip kurşuna geçirmekse evet suçtur. Ama çatışmalar sırasında çıkan sivil zayiatı ya da stratejik açıdan bombalamaları belli oranda ayrı tutuyorum. Ne kadar insanlıktan nasibini almamış bir hayvan olsam da bende savaşta ölen sivile üzülürüm açıkçası. Yaşadığımız dünyanın bir gerçeği sonuçta ama biraz pembe totolu olmakta bir sıkıntı görmüyorum. Biraz bencillik ederek umarım önce ben sonra da diğer herkes böyle durumları ömürleri boyunca yaşamaz. (Bu kadar hıyarlığı ben bile söylemek istemem ama bu illa ki yaşanacak, “ben yaşamam umarım” demem o yüzden.)

%99,99 da değişmez.

5 Beğeni

Sen biraz daha “savaşlarda sivil öldürülebilir mi” sorusuna cevap vermişsin. Benim sorduğum “Eline AK-47 verilmiş savaş yanlısı ile verilmemiş savaş yanlısının katli arasında etik açıdan bir fark olmalı mıdır?”

Diğer 99,99 seçeneği yoktur diyenler için zorlayıcı soru. Çünkü ülkenin bir yerlerinde bu argümanı çürütecek birileri olacak.

2 Beğeni

Güzel soru.
Etik açıdan farklı olması ile savaş suçu olması , ne kadar aynı şeylermiş gibi görünse de, aslında farklı şeyler. Savaş suçu dediğimiz şey uluslararası hukukta belirlenen eylemler. Etik dediğimiz şey, doğru davranış ve değerler ve bunlar üzerine düşünme pratiklerinin bütünü.
Dolayısıyla sivil öldürmek, savaş yanlısı olsun olmasın savaş suçudur. En azından şimdilik böyle.

Etik açıdan değerlendirdiğimizde ise bunun ne kadar doğru bir davranış olduğunu sorgulamamız lazım. Neye göre “doğru” kısmı için bugün kullandığımız anahtar ise Batı etiği ve hukukunun belirlediği temeller bütünü ( kölelik karşıtlığı, oy eşitliği ,insan hakları evrensel bildirgesi vs.) olacak. Klişe ama daha iyi ifade edebilmem için bundan 500 yıl önce savaş esirlerini kölemiz yapmak etik dışı bir davranış sayılmazdı, bugün sayılır gibi.
Doğrunun zamana göre değişkenliği gibi bir soru daha var burada ama konudan çok saparız.

Eline silah verilmiş savaş yanlısı benim ve bağlı olduğum ordu-millet-ülke- birlik -her neyse işte- için tehdit unsuru, burada ölmemek için veya zarar görmemek öldürüyorum her şeyden öncelikli olarak. Silahsız savaş yanlısı ise benim için potansiyel bir zarar teşkil ediyor, bana/bize zarar verebilir de vermeyebilir de.
Elinde silahı olmayan ama beni öldürme niyetinde bulunan sivili hapsedebilirim, sürebilirim, seyahat etmesini engellerim vs. Bende silah var onda yok çünkü, elinde silahı olan kuralı koyacak, ben elimde bu kural koyma yetkim varken, potansiyel zararı önlemek için öldürmek dışındaki seçeneklere başvurabilirim.
Dolayısıyla soru şuna evrilmiş oluyor, seçeneğim varken yine de öldürmek etik midir?
Benim yanıtım hayır değildir. Geri dönülmesi ve telafi edilmesi imkansız eylemlerin karşısında oluşum gibi,mesela idama karşı olmak, sadece “potansiyel zararlı” diye öldürmeyi de etik-ahlaki bulmuyorum.

5 Beğeni

Dinlediğiniz radyolar hangileri?

1 Beğeni

İki senedir dinlemiyorum herhalde. Radyonun varlığını unuttum diyebilirim, ama eskiden Kent Fm, Rock Fm, Metro Fm dinlerdim en çok.

3 Beğeni

Uzun zamandır ben de eskisi gibi dinlemiyordum ama gün içinde yaklaşık 2 saatim yolda geçiyor. Sürekli aynı playlist yerine radyo daha iyi bir seçenek gibi geldi. Canlı yayınların olması da bir diğer avantajı.

2 Beğeni

TRT Radyo-3’te şahane programlar var. Özellikle akşam 8’den sonra çok iyi seçkilere sahipler. Onun dışında Radyo Voyage çok uzun süredir farklı bir çizgide benim çok hoşuma giden parçalar çalıyor. Slowtime ve Joy FM de fena değil ama saatine göre değişebiliyor. Müzik üzerine entelektüel bir tüketim gerçekleştirmek istiyorsan Radyo-3’te bazı sunucular kağıttan okusa da başarılı sohbetler olabiliyor. Diğerleri sadece şarkı çalıyor. Neyse Radyo-3 çok iyi işte.

Ama her şey bir yana favori radyo istasyonum bir yana.
https://www.youtube.com/channel/UCZ4NgXRq_u8Cztmgx9TOIbA/

2 Beğeni

Radio Garden’dan BBC Radio 4 dinliyorum bu aralar. Arada sinema hakkında konuşuyorlar, fena değil

1 Beğeni

Pal Station.

1 Beğeni

Michael B. Jordan
Tessa Thompson
Direktör konusunda bilgim zayıf ama James Wan diyeceğim

1 Beğeni

Disney+
Netflix
Hadi bir de Prime diyeyim

1 Beğeni